17.8 C
Tuzla
28.03.2024.

Ambasada SAD-a domaćin obuke vatrogascima iz cijele BiH

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini domaćin je četverodnevne obuke kojom će vatrogasci iz cijele BiH učiti kako strateški odgovoriti na šumske požare kroz integracijsku i međunarodnu saradnju, a sve kako bi smanjili uticaj koji veliki šumski požari imaju na lokalne zajednice.

Jedan od edukatora Michael Mattfield, iz uprave za šume ministarstva poljoprivrede SAD-a, kazao je da na obuci prenosi iskustva i taktičke vježbe donošenja odluka.

– Trenutno radimo na četiri scenarija koja se odnose na gašenja požara. Radimo sa kolegama koji dolaze iz raznih djelova BiH. Razmatramo kako pristupiti različitim opasnostima sa kojima se suočavaju. Vatrogasci iz BiH su veliki profesionalci, naše kolege od kojih i mi imamo priliku da učimo, pored toga što mi prenosimo svoja iskustva, kako se mi nosimo u ovakvim situacijama – kazao je Mattfield.

Komandant Profesionalne vatrogasne brigade Kantona Sarajevo Dževad Gibanica kazao je da ova jedinica na obuci učestvuje sa 14 pripadnika.

– Ovdje su starješne višeg i srednjeg nivoa, a nadam se de ćemo ova iskustva prenijeti na ostale kolege.  Prvi dio obuke odnosi se na standardne operativne procedure, kako to rade u SAD-u, a drugi dio se tiče strogo vatrogasnog posla i taktike na samom terenu i njene primjene. Najpozitivnija stvar je što ovdje imamo kolege iz svih dijelova BiH. Sa njima se susrećemo na požarima, koji na  ovom  prostoru ne biraju vrijeme i mjesto gdje će nastati i zajedno učestvujemo u gašenju. Dobro bi bilo da i dalje nastavimo u ovom smijeru. Treba nam što više zajedničkih treninga i obuka, kako bi to primijenili na terenu – kazao je  Gibanica.

Tokom obuke, pet stručnjaka američke Šumarske službe podijelit će znanja iz područja gašenja šumskih požara i upravljanja šumskim požarima. Govorit će, također, o panašanju požara, taktikama na terenu, koordinaciji zračne i terenske podrške, te organiziranju integrirane komandne strukture.

U prošlosti šumski požari bili su dovoljno malih razmjera da su ih šumari i lokalne zajednice suzbijali koristeći jednostavne instrumente bez velike potrebe za strategijom i planiranjem. Mađutim, veliki kompleksniji požari zahtijevaju primjenu drugačijih i naprednijih tehnika.

U posljednje vrijeme porasla je učestalost, veličina i intenzitet šumskih požara širom istočne Evrope i Euroazije. Modeli klimatskih promjena pokazuju očekivanja da će se ovaj trend nastaviti kako promjene i novi uslovi utiču na zdravlje šuma, travnjaka i drugih područja.

Vezane vijesti

TUZLA