Arhiv Tuzlanskog kantona čuva od zaborava dokumente koji datiraju iz 1563. godine

Čuvar cjelokupnog pamćenja jednog društva bez kojeg je nezamislivo istraživati i razumjeti prošlost naroda koji su živjeli na ovom prostoru, te zaštita, obrada i publikacija arhivske građe misija je Arhiva Tuzlanskog kantona. U proteklih 68 godina postojanja i rada ove ustanove sačuvano je više od 500 arhivskih fondova i zbirki, izdato više od 70 publikacija, te prezentovano više od 100 organizovanih izložbi. Ove godine program i sadržaj obilježavanja godišnjice realizovan je pod sloganom ”Arhiv – svi smo mi”.

”Ovim sloganom i porukom želimo poslati jasne poruka stručnoj-naučnoj i kulturnoj ali i široj javnosti TK i šire da su arhivi tu zbog njih i na ovaj način i ovim sadržajima i onima koji slijede nastoji se prezentirati arhivski fond i zbirke, odnosno bogato kulturno naslijeđe TK”, rekao je Omer Zulić, v.d. direktora JU Arhiv TK.

U Arhivu Tuzlanskog kantona pohranjeno je više od 14 kilometara arhivske građe, a posjeduje i brojne dokumente još od osmanskog i austrougarskog perioda. Također, zanimljiv podatak je i da se u kantonalnom Arhivu mogu pronaći zbirke još iz 15-tog stoljeća. Danas su najstariji dokumenti evidentirani u grupi Rukopisi i to: Arapsko-turski rječnik „Antari“ koji datira iz 1563. godine. Prema riječima direktora Arhiva Tuzlanskog kantona poseban akcenat u posljednje dvije decenije stavlja se na promociju kulturno obrazovne djelatnosti i to kroz izložbu.

Dakle, na izložbi je predstavljeno dosta dokumenata, arhivarija, fotografija koji svjedoče o kulturnom segmentu djelovanja Arhiva, uključujući međunarodnu saradnju, skupove, konferencije”, rekao je Zulić.

Arhiv Tuzlanskog kantona izdavačku djelatnost započeo je 1977. godine i u prvih 20 godina imao je 12 publikacija, a od 1997. godine do 2018. godine imao je 77 publikacija, što je dobar pokazatelj progresivnog puta ove ustanove. Ova institucija posjeduje 34 arhivska fonda i zbirke koji su proglašeni nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. 21. vijek jedan je od izazova sa kojima se susreo i Arhiv u smislu postupanja, čuvanja, zaštite, upravljanja i korištenja zapisa na novim nosiocima informacija. Jedan je od prvih arhiva u našoj državi koji je započeo proces digitalizacije, i hibridno je arhivirao 47 arhivskih fondova i zbirki.

Dakle, riječ je o milionima dokumenata koji su pohranjeni istovremeno i u digitalnoj i mikrofilmskoj formi, odnosno to hibridno arhiviranje je ono koje protežira i Međunarodno arhivsko vijeće čiji je član i Arhiv TK i u skladu sa tim imputima Arhiv TK primjenjuje te smijernice”, kazao je Omer Zulić, v.d. direktora JU Arhiv TK.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika 2009. godine proglasila je “Pokretno dobro-Fondovi i zbirke JU Arhiv TK u Tuzli” nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, kojeg čini arhivska i bibliotekarska građa i zbirka vrijednih knjiga sistematizovana u osam grupa. Na 68. godišnjicu postojanja i rada Arhiva, uz prigodan program organizovana je manifestacija Dani otvorenih vrata Arhiva.

Vezane vijesti