20 C
Tuzla
29.03.2024.

Da li će i Vlada FBiH ograničiti cijene peleta: Spas je u ukidanju zabrane izvoza, tvrde proizvođači

 

Cijene energenata na globalnom nivou su u stalnom porastu. Od početka grijne sezone, posebno je alarmanta cijena peleta. Prema podacima Ministarstva trgovine u Federaciji Bosne i Hercegovine, cijena tone peleta u samo nekoliko mjeseci porasla je na skoro 1.000 KM, koliko je koštala u oktobru, a trenutno tona paleta košta oko 750 KM. No, iako je došlo do blagog sniženja, cijene su i dalje visoke.

Prije nekoliko dana Vlada Republike Srpske donijela je Odluku kojom će se ograničiti cijena peleta na tržištu Republike Srpske. Kako je rečeno, odluka je usaglašena sa proizvođačima i važit će do kraja marta 2023. godine.

„Cijena od 480 KM plus PDV. To je prodajna cijena peleta u maloprodaji u ovom momentu na tržištu u RS“ rekao je Radovan Višković, premijer Republike Srpske

Odluku o ograničavanju cijena peleta pozdravio je i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Staša Košarac. Košarac je podsjetio da je Vijeće ministara nedavnom Odlukom o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih i drvnih sortimenata i proizvoda od drveta zabranilo izvoz peleta do 31. marta 2023. godine.

Međutim, ova treća privremena mjera donijela je probleme proizvođačima koji, kako tvrde nemaju tržište.

„Trenutna situacija je da  bi brojni proizvođači mogli obustaviti svoje proizvodnje jer trenutno nemaju tržište na kome bi mogli plasirati svoje proizvode. Imamo situaciju da je domaće tržište snabdijeveno sa 95 posto. U ovom momentu ta mjera kojom se zabranjuje izvoz je nepoželjna jer bi sada idealno svim proizvođačima bilo da svoje proizvode izvoze jer tržišta u BiH nema“ dodao je Muhamed Helać, menadžer kompanije „Drvosječa“

Iako je Odluka o smanjenju cijene prihvaćena u Republici Srpskoj, spas proizvođači vide u ukidanju zabrane izvoza.

„Bio je  dogovor da se izvoz dozovli i da svi mi koji se bavimo preradom drveta svoje proizvode možemo plasirati na inostrano tržište, jer su tamo cijene više nego kod nas i time bi mogli pokriti eventualne minus na domaćem tržištu“ dodao je Helać

U vezi sa time resorni ministar je najavio da će u narednih deset dana organizovati radno-konsultativni sastanak sa predstavnicima nadležnih entitetskih ministarstava i privrednih komora Republike Srpske i Federacije BiH.

Naš prijedlog će biti da, nakon što utvrdimo bilans stanja, idemo sa uvođenjem izvoznih kvota, na način da se odredi tačna količina peleta koja se može izvoziti, a da pri tome potrebe domaćeg tržišta ne budu ugrožene niti u jednom segmentu” naveo je Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

“Kad podmirimo tržište Republike Srpske i drugog entiteta onda nemamo problem da sve tržišne viškove naši proizvođači plasiraju i na Evropsko tržište po znatno većim cijenama“ zaključio je Radovan Višković, premijer Republike Srpske

Još uvijek nema informacija da li će Federalna Vlada ograničiti cijene peleta i u ovom bh. entitetu. Uputili smo upit nadležnom ministarstvu ali do zaključenja prilog odgovor nismo dobili. Pitanje je da li će Vijeće ministara ukinuti privremenu zabranu izvoza peleta ili će Federalna vlada naredne sedmice krenuti stopama Vlade Republike Srpske i tako donijeti jedinstvenu cijenu peleta na nivou države Bosne i Hercegovine?

 

Vezane vijesti

TUZLA