22.8 C
Tuzla
16.04.2024.

Gradsko vijeće Tuzla: Upućen Zahtjev za ugradnju uređaja za odsumporavanje

Gradsko vijeće Tuzla na jučerašnjoj vanrednoj sjednici uputilo je zahtjev Vladi FBiH i Elektroprivredi BiH za ugradnju uređaja za odsumporavanje, obzirom da Termoelektrana Tuzla do sada nije imala taj uređaj. Kako su naveli iz Gradskog vijeća, cilj je smanjenje zagađanja u gradu. Sjednica Gradskog vijeća Tuzla je i ovaj put održana online zbog higijensko-epidemioloških mjera koje su na snazi.

Svake godine, tokom zimskog perioda, primjetno je zagađenje zraka u Tuzli. Termoelektrana Tuzla godišnje spali oko tri miliona tona uglja, a kućna ložišta manje od 250 hiljada tona uglja, podatak je iznijet na sjednici Gradskog vijeća Tuzla. Zbog toga su vijećnici uputili Zahtjev za ugradnju uređaja za odsumporavanje prema Vladi Federacije BiH i Elektroprivredi BiH.

”Iako je preko 60 posto domaćinstava priključeno na sistem daljinskog grijanja, to nije dovoljno kako bi se smanjilo aerozagađenje u gradu, zbog toga je bitno na TE Tuzla konačno dobije uređaj za odsumporavanje. Za to već od ranije postoji investiciona odluka Vlade FBiH i Elektroprivrede, ali do danas ta odluka nije realizovana, stoga je Gradsko vijeće jednoglasno podržalo da se uputi Zahtjev za ugradnju uređaja za odsumporavanje”, ističe Nataša Perić, predsjedavajuća Gradskog vijeća Tuzla.

Kako navodi Perić, Grad Tuzla i Centralno grijanje su u posljednjih 17 godina uložili u širenje i održavanje sistema daljinskog grijanja više od 71 milion KM, a s ciljem smanjenja aerozagađenja.

”S druge strane Grad i javna preduzeća su uložili više desetina miliona KM koji se odnose na projekte energetske efikasnosti što znači da su obezbijedili izgradnju kružnih tokova, ozelenjavanje, davanje subvencija za zamjenu peći na fosilna goriva, kao i drugo”, kaže ona.

Sve ove aktivnosti nisu dovele do čistog zraka u potpunosti, pa se Gradsko vijeće odlučilo i na novi potez prema Termoelektrani, odnosno Vladi Federacije BiH i Elektroprivredi. Smatraju da bi u tom slučaju, kada se ugradi uređaj za odsumporavanje, zagađenje bilo daleko manje. Pored ove teme, na sjednici Gradskog vijeća Tuzla razgovaralo se i o poskupljenjima, a predložene su određene mjere kojima bi se kontrolisao rast cijena osnovnih namirnica i proizvoda.

”Da se što prije obezbijede dovoljne količine robnih rezervi i iz istih da se interveniše s ciljem smanjenja cijene na tržištu, zatim da se ograniči maloprodajna cijena energenata, struje, plina i nafte za korisnike unutar BiH, kao i to da se obezbijede dodatna sredstva iz Budžeta FBiH za oblast proizvodnje kako bi se stimulisalo povećanje proizvodnje u ovoj oblasti i na taj način uticalo na smanjenje cijena na tržištu”, rekla je Perić.

Na sjednici je razmatran i Nacrt programa rada Gradskog vijeća Tuzla za 2022. godinu koji je sada u Javnoj raspravi, kada vijećnici mogu uložiti primjedbe i sugestije, a već na decembarskoj sjednici on će biti u formi Prijedloga.

Vezane vijesti

TUZLA