14 C
Tuzla
19.04.2024.

HO „Horizonti“ i RTV Slon u zajedničkoj misiji osnaživanja žena: Vrijeme je za žensku snagu!

U saradnji sa HO „Horizonti“ RTV Slon, kao medijski pokrovitelj i partner, i ove godine dati će svoj doprinos jačanju i osnaživanju žena, ove godine kroz medijsku kampanju projekta „Osnaživanje žena za djelovanje u mjesnim zajednicama“. Kroz zanimljive i atraktivne televizijske forme, aktivistice ove organizacije govorit će o različitim temama, sve s ciljem promocije i edukacije opće populacije o važnosti adekvatne zastupljenosti žena u sistemima odlučivanja.

Od ponedjeljka 18. oktobra u programu TV Slon, svakog dana možete pratiti kratke edukativne forme, posvećene jačanju i osnaživanju žena u lokalnim zajednicama u Tuzlanskom kantonu. Svakoga dana, predstavljamo iskustva, zahtjeve, i stavove aktivistica Tuzle, Srebrenika, Gračanice, Živinica i Lukavca koji se odnose na rad u mjesnim zajednicama.

U okviru projekta organizirane su edukacije i radionice iz četiri modula i to: „Ženska ljudska prava“ (edukator – Danijel Stejapnović),  „Značaj aktiviranja žena u radu i razvoju mjesnih zajednica“ (edukatorica Ernesa Mešić),  „Ekofeminizam“ (edukatorica Džemila Agić) te Mira Vilušić „Porodučno nasilje“, „Mobing“ i „Priprema zagovaračkih akcija“ (edukatorica Mira Vilušić) sve sa ciljem osnaživanja žena u mjesnim zajednicama čime se jača i njihova uloga u porodici i društvu.

Riječ je o projektu „Osnaživanje žena za djelovanje u mjesnim zajednicama“ koji se provodi od početka godine u 5 gradova TK, koji  realizuje Udruženje „HO HORIZONTI“ Tuzla podržanom iz Fondacije Heinrich Boll Stiftung.

Osim u tv programu, sadržaji su dostupni i na YouTube kanalu RTV Slon i na našim društvenim mrežama,  a evo šta o aktiviranju žena misle stanovnice Srebrenika i Živinica.

Više o projektu:

Razvoj počinje sa ljudima u zajednicama i ovisi o njihovoj inicijativi, uključivanju, viziji, energiji, znanju i vještinama. Savjeti mjesnih zajednica (MZ) su idealna polazna tačka za pokretanje građanskih inicijativa kroz koje se može poboljšati kvalitet života, ali i gdje aktivne mještanke i mještani mogu steći pozitivna iskustva koja će ih potaknuti na još veći društveni angažman. Same MZ su glavni pokretači promjena jer pružaju platformu za interakciju i predstavljaju sistem koji je u najizravnijoj vezi s građanima. Osim Savjeta MZ lokalno stanovništvo nemaju druge mogućnosti za organizovano vršenje uticaja na donošenje bitnih odluka za njihov život, naročito u ruralnim zajednicama.

Međutim, Savjeti u najvećem dijelu ne ispunjavaju zadatak aktiviranja stanovništva. Poseban problem jeste njihov sastav koji ne odražava spolnu i starosnu strukturu zajednica, a samim tim i ne uključuje žene i muškarce u ravnopravno donošenje važnih odluka i u njihovo provođenje. Uobičajena je praksa da se članstvo Savjeta bira pod velikim uticajem politike te da ljudi odabrani za članstvo u Savjetima često nemaju niti volje, niti znanja i vještina za davanje doprinosa lokalnom razvoju.

U ruralnim sredinama žene imaju slabije mogućnosti da budu aktivne u radu MZ nego žene u urbanim sredinama, što se pripisuje različitim faktorima kao sto su mentalitet, patrijarhalno društvo i predrasude itd. Dugogodišnji ustaljeni patrijarhat rezultirao je da se ženama ne daje dovoljno značaja i ne vjeruje. Ono malo aktivnih žena koje žele da se uključe u rad u svojim MZ, nemaju priliku, podršku i mogućnost da doprinesu svojoj zajednici, od većinskog- muškog dijela Savjeta. Širom Tuzlanskog kantona je veoma mali broj, gotovo neprimjetan, gdje su žene članice Savjeta MZ dok predsjednica Savjeta gotovo i nema. Žene koje su brojniji dio populacije, njih 51%, ostaju po strani, njihovi talenti i sposobnosti nisu iskorišteni za razvoj zajednice, a njihove potrebe i interesi se ne uzimaju u obzir prilikom donošenja odluka, čime su znatno ugrožena njihova prava. Upravo zbog svega ranije navedenog, cilj ovog projekta je osnažiti žene uz vjeru da edukovane, snažne i aktivne žene svima donose  bolje sutra.

 

 

Vezane vijesti

TUZLA