15.5 C
Tuzla
28.03.2024.

Hrvatska i Maroko danas u borbi za treće mjesto na SP

Na Khalifa International stadionu danas od 16.00 sati reprezentacije Hrvatske i Maroka igrat će susret za treće mjesto na 22. Svjetskom nogometnom prvenstvu u Kataru.

Nakon što je Hrvatska na prošlom SP-u u Rusiji osvojila srebro, sada će se boriti za drugu bronzu, odnosno treće odličje na svjetskim prvenstvima. Prvi put je to uspjela 1998. godine u Francuskoj kada je predvođena selektorom Ćirom Blaževićem i sjajnom genaracijom, prije 24 godine u Parizu u utakmicu za treće mjesto savladala Nizozemsku sa 2:1.

Hrvatska i Maroko na ovogodišnjejm Mundijalau već su sastali u 1. kolu grupne faze, a susret je završen bez golova.

U nastavku turnira Hrvatska je savladla Kanadu sa 4:1, dok je grupnu fazu okončala na drugom mjestu u F-grupi nakon još jednog susreta bez golova protiv Belgije.

Izabranici selekotra Zlatka Dalića u osmini finala eliminirali su Japan sa 4:2, nakon izvođenja penala. U četvrtfinalu “Vatreni” su još jednom imali sreće u udarcima sa 11 metara, ali i sjajnog golmana Dominika Livakovića, a ovog puta su izbacili prve favorite Brazilce sa 5:3.

U susretu za svoje drugo uzastopno finale Hrvati su zaustavljeni od Argentine sa 3:0.

Reprezentacija Maroka naprijatnije je iznenađenje ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva. Nastupom u polufinalu Marokanci su se upisali u istoriju kao prva afrička reprezentacija koja je došla do ove faze takmičenja, a ukoliko večeras bude bolja od Hrvatske ponovo će ispisati historiju kao prva ekipa sa Crnog kontinenta sa osvojenom bronzom.

Marokanci su u grupnoj fazi nakon remija sa Hrvatima, pobijedili Belgiju sa 2:0 i Kanadu sa 2:1, osvojivši prvo mjesto u F-grupi.

U eliminacijama su osmini finala na penale eliminirali Španiju sa 3:0, a zatim su četvrtfinalu napravili još jednu senzaciju pobjedom nad Portugalom sa 1:0.

U susretu za plasman u finale Marokanci su zaustavljeni od Francuske sa 2:0.