5.5 C
Tuzla
25.04.2024.

Kako održavati automobile u toku hladnih mjeseci?

Snijegom prekriven automobil, zaleđena brava,  teško pokretanje vozila, klizava cesta… sva ova neugodna iznenađenja dočekaju mnoge od nas nespremne svake zime.  Ujedno su to i razlozi zbog kojih se mnogi građani odluče zimi radije izbjegavati vožnju, te na posao pješačiti ili koristiti javni prevoz. No sve ovo ne mora biti problem ukoliko na vrijeme pripremite svoj automobile i prilagodite vožnju uslovima na putu.

Upravo zbog toga BIHAMK je podsjetio vozače   kako da pripreme svoje vozilo za ove uvjete vožnje kako bi izbjegli razne probleme i na vrijeme stigli na posao te osigurali bezbjednost svih učesnika u saobraćaju.

Prvo bismo trebali da očistimo svoje automobile od snijega i leda, jer pored toga što može biti jako opasno za vas, to može da bude I jako opasno po druge učesnike u soabraćaju. Podsjećamo da je to zakonska obaveza svakog vozača.

Obavezno je da provjerimo ispravnost  našeg akumulatora prije početka radne sedmice kako bismo  mogli spremno dočekati ponedjejak i našeradne obaveze. Kada je akumulator u pitanju, potrebno je da češće palimo naš automobile, kako akumulator ne bi oslabio.

Na niskim temprraturama može doći do toga da vaša brava zaledi i onda ne možete da otvorite vrata, pa je zbog toga jako važno da vašu bravu redovno podmazujete tekućinom za odleđivanje.

Neka vaš rezervoar bude barem do pola napunjen gorivom, jer usljed niskih temperature može doći do zamrzavanja goriva u vašem rezervoaru.

U slučaju  ekstremno niskih temperature jako je važno da prilikom paljenja svog auotmobila ne krećete odmah nego da sačekate barem pola minute kako bi se vaš automobl zagrijao.

 

Međutim, pored toga što ste prirpemili svoj automobile potrebno je voditi  računa o tome kako se ponašati u saobraćaju jer je važno prilagoditi  vožnju uslovima koji vladaju na putevima.

 

“Što se tiče nekih savjeta za vožnju u ovim zimskim uslovima  tu je prvenstveno potrebno prilagditi brzinu,  držati rastojanje jer je kočni put znatno duži nego kada je to slučaj u normalnim uslovima., izbjegavate nagle kočenje I umjesto stalnog pritiskanja kočne papuče, potrebno je više praktikovati kočenje motorom , a  isto tako  izbjegavati naglo okretanje volana kako se ne bi izgubila kontrola nad vozilom.” –rekao je Anel Raščić, stručni saradnik za sigurnost saobraćaja, BIHAMK

 

Od 15. novembra prošle godine na snazi je obavezno pšosjedovanje zimske opreme, stoga i iz BIHAMK-a apeluju na vozače da se ponašaju odgovorno i u skladu sa propisima, kako ne bi doživjeli razne neugodnosti  i nesreće, a prije samog kretanja na put potrebno se informisati o stanju na putevima.

Vezane vijesti

TUZLA