23.9 C
Tuzla
29.03.2024.

Kako poboljšati sigurnost i zaštitu novinara/ki u BIH?

Za novinare TK, danas je u Tuzli održan prvi u nizu treninga koje će Udruženje BH novinari i Linija za pomoć novinarima organizovati u narednih pet godina u okviru USAID-ovog Programa podrške medijima u BiH. Cilj je ojačati pravnu zaštitu nezavisnih medija i medijskih profesionalaca, kao unapređenje efikasnosti istraga i sudskih postupaka u vezi sa slobodom medija i sigurnosti novinara i novinarki. Kroz liniju za pomoć novinarima pruža se besplatna pravna pomoć, zastupanje pred različitim institucijama, ali od sada postoji mogućnost i savjetovanje novinara i novinarki tokom produkcije i pripreme medijskih sadržaja, posebno istraživačkih priča.

Broj tužbi, broj napada , niske plate ukupan da tako kažem ambijent je izuzetno kritičan zato ovaj projekat ima zadatak da sagleda sve te elemete i da pokušamo učiniti ono što je moguće počev od pravne, psihološke do materijalne pomoći” istakao je Marko Divković, predsjednik Udruženja BH novinari

Trenutno u BIH postoji 300 aktivnih tužbi i oko 40 tzv. slep tužbi, a to su tužbe podignute sa ciljem da se ekonosmki oslabe mediji, uguše i profesionalno destruiraju. Linija za pomoć novinarima u prošloj godini registrovala je 71 slučaj prijetnji novinarima, napada i tužbi protiv medija, a samo 11 slučajeva je dobilo epilog pred pravosudnim institucijama. Evidentan je i visok nivo nekažnjivosti napada na novinare i novinarke, kao i nedovoljno efikasno postupanje u istragama kažnjavanju napadača.

Evidentno postoji problem u društvu zaštite sigurnosti novinara fizički i psihički krivično pravni okvir nije adekvatan mogao bi biti bolji, ali postoji situacija gdje je već iskristalisana tužilačka praksa kako oni i kada podižu optužnice, kakva to zapravo mora biti prijetnja itd.Osim toga imamo problem govora mržnje koji može dotaći novinare takođe pse kao žtrtve najčešće javlja ta višestruka spona da je žrtva istovremeno i žena i novinar tu se može govoriti o drugim oblicima rodne diskriminacije tipa seksualnog uzenmiravanja tako da mi to sve dajemo kao primjer na našim seminarima” – rekao je Davor Trlin , predstavnik Centra za edukaciju sudija i tužilaca FBIH

Kroz projekat će se posebna pažnja posvetiti jačanju postojećeg Fonda za odbranu novinara i noviarki, čija se sredstva koriste za zastupanje i odbranu medijskih profesionalaca u pravnim postupcima zaštite slobode medija.

Vezane vijesti

TUZLA