10.5 C
29.03.2024.

Košarkaši BiH pobijedili Mađarsku

Muška košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u sarajevskoj dvorani Mirza Delibašić (Skenderija) dočekala Mađarsku u susretu trećeg kola druge faze kvalifikacija za Mundobasket. Rezultat na kraju utakmice bio je 83:78.

Prve poene na utakmici postiže Flipovity za Marađarsku šutem za tri poena. Za BiH prve poene ubacuje Kamenjaš za 2:3. Nakon 6:8 za Mađarsku, Zmajevi do prvog vodstva dolaze poeniam Lazića za 10:8. Poenima Penave i Vrabca Zmajevi idu na 18:12 u 8.minuti utakmice. Mađari uzvraćaju novom tricom Filipovitya, da bi potom odmah uzvratio Gegić. Prva dionica se zvaršava vodstvom BiH sa 23:18.

Prve poene u drugom periodu postiže Vojvoda za slobodnih bacanja za 20:23. Penava odmah postiže tricu za 26:20. Sani čampara zatim postiže pet poena u dva napada za 31:22, nakon čega selektor Mađarske poziva time-out. Nakon čega gosti smanjuju na pet poena zaostatka. Razigrani Penava pogađa koš uz dodatno bacanje za plus osam poena prednosti 34:26. Tricom Lazića Zmajevi ponovo idu na plus devet poena. Zakucavanjem Gegića naši reprezentativci idu po prvu dvocifrenu prednost 39:28 u 15 minuti utakmice. Zmajevi do kraja prvog poluvremena nedopuštaju Mađarima da se približe. Igraju agresivno i na odmor odlaze dvocifrenom razlikom 52:38.

Lazić 12, Gegić 10, Penava i Kamenjaš po 8 i Čampara 7 bili su najefikasniji za BiH. Filipovity 13, Keller 6 istakli su se kod Mađarske.

Prve poene za BiH u drugom poluvremenu postiže Lazić za 54:38, dok odmah za dva poena uzvraća Vojvoda. Tricom Vrabca Zmajevi idu na najveću prednost od plus 17, 57:40. Do 26 minute Bih održava dvocifrenu razliku, kada Mađari tricom Kellera smanjuju na 51:59. Nakon čega Adis Bećiragić uzima time-out. Novu tricu pod faulom pogađa Keller, za 55:59. Preko Kamenjaša BiH nakon nekoliko minuta postiže poene za 62:57. Brzo uvraćaju Mađari preko Vojvode koji postiže pet poena u dva napada za 62:62. Mađari idu po vodstvo na kraju dionice i sa košem prednosti ulaze u drugu dionicu.

Vrabac zakucavanjem otvara četvrti period za izjednačenje 64:64. Potom efektnim zakucavanjem Gegića BiH vodi 68:66. Čampara sjanim prodorom, a potom Kamenjaš tricom vode Zmajeve po vodstvo 75:68 u 36,minuti utakmice. Do samog kraja utakmice Zmajevi su herojskom borbom odolili mađarskim napadima. Poenima Gegića i Kamenjaša na 40 sekundi do kraja dokrajčili su Mađare za konačan trijumf.

Kamenjaš 20 poena uz 14 skokova, Lazić 16, Gegić 14, Vrabac 13 poena bili su dvocifreni kod BiH.