22.8 C
Tuzla
16.04.2024.

Negiranje genocida suštinski problem i kočnica napretka BiH i društva

Na području Bosne i Hercegovine od 28. jula 2021. godine zakonski je zabranjeno negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.  Podsjećamo, dan ranije, u  Službenom listu Bosne i Hercegovine objavljena je odluka visokog predstavnika o izmjenama Krivičnog zakona BiH kojima se zabranjuje negiranje genocida i drugih ratnih zločina, te veličanje ratnih zločinaca, čime je pomenuti Zakon stupio na snagu. Međutim, realnost je sasvim drugačija.

“Ovdje u BiH što se tiče negiranja genocida nad Bošnjacima , iako imamo izmjene Krivičnog zakona, to se i dalje dešava. Imamo na sceni i u političkim strukturama i u svakodnevnom životu kada pogledate oko sebe . U Beogradu imamo 150 murala, u malom Višegradu preko 20 murala.” rekao je prof.dr. Rasim Muratović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu

Godinu nakon stupanja na snagu Tužilaštvo BiH  nije podiglo nijednu optužnicu za negiranje genocida, iako je dobilo 40 prijava. Političari su ti koji su vodeći kada je u pitanju negiranje genocida, stoga je na Univerzitetu u Tuzli na odsjeku Politologija poseban akcenat stavljen na izučavanje predmeta sociologija genocida.

 

„Kroz formalno i neformalno obrazovanje studenti i mladi ljudi mogu u jednoj zadovoljavajućoj mjeri  upoznati se sa pojmovima genocida i holokausta i svime onim što  iza toga stoji“ rekla je Maja Ibričić, studentica Odsjeka Politologija Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli

Trudimo se da naše obrazovanje usmjerimo u tom smjeru i da vršimo edukaciju nad narodom. Da razgovaramo o toj temi koja se i nakon 30 godina spominje sa pitanjem da li se genocid desio ili nije. Mislim da je važno da to pitanje i tu retoriku preobrazimo u to da se genocid desio i da ne treba nikome da se ponovi, da kažemo šta je genocid i na koji način se desio našem narodu.“ zaključila je Edna Mulić, studentica Odsjeka Politologija Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.

Kako bi se dodatno radilo na njegovanju kulture sjećanja, danas je u Filozofskom fakultetu  organizovan i tematski okrugli sto pod nazivom „Negiranje genocida nad Bošnjacima i holokausta nad Jevrejima je anticivilizacijski čin“. Potrebno je, kako ističu organizatori, po uzoru na kulturu sjećanja na holokaust nad Jevrejima raditi i na kulturi sjećanja genocida nad Bošnjacima, a reakcija institucija u ovom slučaju je i više nego neophodna.

 

 

Vezane vijesti

TUZLA