10 C
24.04.2024.

Nogometaši Hrvatske osvojili treće mjesto na SP-u u Kataru

Nogometna reprezentacija Hrvatske osvojila je treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

Hrvatska je u susretu za bronzanu medalju na stadionu Khalifa savladala selekciju Maroka sa 2:1. Reprezentacija Hrvatske tako je ponovila uspjeh iz 1998. godine i treći put u historiji, a drugi zaredom nakon srebra na prošlom SP-u u Rusiju, zasjela na pobjedničko postolje.

Selekcija Hrvatske do pobjede je došla zahvaljujući boljoj igri većim dijelom utakmice u kojoj je mnogo više prijetila protivničkom golu. Od početka meča Hrvatska je krenula ofanzivno, a već u sedmoj minuti uspjela je doći do vodstva. Nakon slobodnog udarca Majera loptu je Perišić prebacio u sredinu šesnnaesterca gdje se našao Gvardiol i sa desetak metara preciznim udarcem glavom zatresao mrežu.

Na izjednačenje se čekalo manje od dvije minute, a do pogotka su Marokanci došli gotovo na isti način. Ziyech je centrirao iz slobodnog udarca na rub šesnaesterca, Majer je glavom prebacio loptu pred vlastiti gol gdje se našao usamljeni Dari koji je savladao Livakovića.

Do kraja poluvremena igralo se uglavnom između dva šesnaesterca, Hrvatska je napadala dok se Maroko branio i iz tranzicije pokušavao da ugrozi Livakovićev gol.

U 42. minuti Hrvatska je došla do drugog pogotka. Nakon duge akcije Livaja je uposlio Oršića, a napadač Dinama je sa 15 metara iskosa lob udarcem prevario Bonoa, lopta je pogodila stativu i odbila se u gol.

U drugom poluvremenu obje reprezentacije imale su po nekoliko prilika, ali se rezultat nije mijenjao. U 74. minuti Hrvatska je tražila penal nakon što je u šesnaestercu Maroko fauliran Gvardiol, ali se sudija nije oglasio, dok je na suprotnoj strani u istoj minuti Maroko mogao do izjednačenja. En Nesyri se našao usamljen ispred Livakovića koji je odbranio njegov šut i još jednom spasio svoju reprezentaciju.

Do kraja susreta Marokanci su sve katre bacili u napad, ali je ostalo 2:1 te je Hrvatska došla do pobjede i trećeg mjesta.

Za titulu prvaka sutra će se boriti selekcije Francuske i Argentine.