14 C
19.04.2024.

Odbojkašice BiH porazom od Srbije debitovale na EP-u

Ženska odbojkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine porazom je započela svoj debitantski nastup na Evropskom prvenstvu. Branilac trofeja prvaka evrope i domaćin, Srbija, je u Beogradu slavila sa maksimalnih 3:0 i tako na najbolji način započela odbranu evropske krune.

Bosna i Hercegovina nije mogla imati goreg protivnika na startu, jer je selekcija Zorana Terzića motivisana da dokaže da je najbolja reprezentaicja na Starom kontinentu, a bronza sa Olimpijskih igara u Tokiju prije dvije sedmice daje im za pravo da kažu da su u odličnoj formi i da spremne dočekuju Evropsko prvenstvo.

Već od samog starta utakmice bilo je jasno ko je favorit u ovom meču i prvi set je bio jednosmjerna ulica. Bosna i Hercegovina je imala prednost 3:2, a onda je poslije izjednačenja 3:3 na servis došla najbolja odbojkašica Evrope, Tijana Bošković, vezala je tri as servisa i Srbija je počela da stvara prednost, koja je na kraju iznosila ogromnih 25:11.

U drugom setu Bosna i Hercegovina igra mnogo bolje i pruža značajno bolji otpor favorizovanom domaćinu. Na krilima dobre sekvence Dajane Bošković koja u prvom reprezentativnom obračunu protiv sestre Tijane na drugoj strani uspjeva da izblokira najbolju igračicu Evrope i donese prvi poen iz bloka našoj reprezentaciji, a onda i sama poentira, BiH odlazi na +3. Srbiji je nakon toga proradio blok i zahvaljujući tom odličnom segmentu igre pravi razliku i dolazi do drugog seta, a rezultat je na kraju glasio 25:18.

Nije ni treći set ponudio nikakva iznenađenja, Srbija je očekivano bila bolja i dobila je i ovu dionicu igre rezultatom 25:14, čime je na sjajan način krenula u odbranu naslova prvaka.

Sutra je za obje selekcije dan pauze, a u subotu naša reprezentacija igra protiv Azerbejdžana, dok će Srbija igrati protiv Francuske.