15 C
Tuzla
29.03.2024.

Pobjeda juniorki za plasman u kvalifikacionu ligu A

Ženska U-19 reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je u utorak u Etno selu Stanišići odgovarajuću selekciju Estonije sa ubjedljivih 7:2 (4:0) i tako osvojila prvo mjesto u grupi 4 lige B kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Bh. tim je prvu priliku imao u 5’. Lamija Oštraković je centrirala iz slobodnog udarca sa desne strane, a Lana Radulović loptu glavom šalje pored gola.

Izabranice Dragana Jevtića do prednosti dolaze u 16’. Edina Avdić sa sredine terena šalje loptu u protivnički kazneni prostor za Maju Jelčić koja je precizna sa desetak metara za 1:0.

Marija Ana Milinković u 22’ pokušava sa distance, golmanica Estonije obija loptu do Radulović koja nije uspjela da postigne pogodak.

Prednost je udvostručena u 24’ kad nakon kornera sa desne strane koji je izvela Oštraković, Lisandra Rannasto nespretno reaguje i skreće loptu u sopstvenu mrežu. Tri minute poslije Oštraković izvodi još jedan korner sa desne strane, a Jelčić glavom postiže gol za 3:0.

Rannasto u 29’ pravi prekršaj u kaznenom prostoru nad Lanom Radulović i dosuđen je penal za bh. tim koji u gol pretvara Maja Jelčić.

Ista igračica u 40’ odlično izvodi slobodan udarac sa oko 17 metara, a golmanica Victoria Vihman uspijeva da odbije loptu u polje i spasi svoju mrežu.

Imale su Estonke dobru priliku u nastavku, ali Kristina Teern iskosa sa lijeve strane loptu šalje pored gola. Dvije minute poslije uzvratile su naše reprezentativke nakon centaršuta Vanesse Šabanović, a Radulović sa peterca loptu šalje preko gola. I Gloria Slišković u 52’ minuti prijeti nakon gužve u kaznenom prostoru Estonije, ali golmanica Vihman brani njen udarac.

Estonke postižu još jedan autogol u 55’. Radulović je sa lijeve strane loptu poslala na peterac, a Elise Kreuz je skreće u gol.

Katrin Kirpu u 60’ sa peterca iz drugog pokušaja uspijeva da loptu pošalje iza leđa Iman Dumanjić i smanjuje prednost reprezentacije BiH na 1:5.

Janica Filipović u 67’ sa lijeve strane izvan kaznenog prostora postiže šesti gol za reprezentaciju Bosne i Hercegovine.

Kaisa Triin Arike u 75’ sa svoje polovice šalje loptu u šesnaesterac bh. tima gdje se odlično snalazi Kristina Teern i postiže drugi gol za Estoniju.

Milena Lepanović u 81’ natrčava na jednu odbijenu loptu i šalje je u mrežu za konačnih 7:2.

Za Bosnu i Hercegovinu su nastupile: Iman Dumanjić, Tamara Blagojević, Gloria Slišković, Ivona Benković (62. Janica Filipović), Lamija Duvnjak (84. Anja Gačić), Marija Ana Milinković, Lamija Oštraković (78. Milena Lepanović), Vanessa Šabanović (78. Magdalena Brtan), Edina Avdić (62. Kristina Tekić), Lana Radulović, Maja Jelčić.

Naša selekcija je turnir završila na prvom mjestu sa 6 bodova, druga je Moldavija sa 3, dok je Estonija treća bez bodova. Ženska U-19 reprezentacija BiH će se na proljeće 2023. godine kroz ligu A tražiti plasman na Evropsko prvenstvo.