16.7 C
Tuzla
28.03.2024.

Podrška privrednicima, a ne građanima: Za koga su uopće ”turistički vaučeri”?

Polovinom juna, javnosti u Federaciji BiH predstavljena je vrsta pomoći turističkom sektoru, odnosno samim građanima, putem takozvanih turističkih vaučera. Kako je tada najavljeno, bit će to vaučeri od po 200 KM koje će građani moći iskoristiti za neku turističku destinaciju.

”Želimo da građani barem jedan dio svog slobodnog vremena provedu na odmoru i da se odmore od svih ovih stresova i informacija koje dobijaju svaki dan od svoga posla”, navela je Edita Đapo, federalna ministrica okoliša i turizma.

Ekonomski stručnjaci su mišljenja da je javnost dovedena u zabludu, jer su se mnogi nadali da će moći iskoristiti ta sredstva, a ona su ograničena na dva miliona KM. To znači da će ovakav vid podrške moći dobiti 10 hiljada građana.

”Druga stvar je još konkretnija, odnosi se na činjenicu da li su to uopće vaučeri. Vaučer podrazumijeva da nešto dobijete u printanom ili online obliku i da to možete iskoristiti na način da vam spusti cijenu kod određenog turističkog aranžmana. U ovom slučaju riječ je o direktnom transferu podrške pravnim licima konkretno platformama koje pružaju usluge prodaje turističkih aranžmana u Federaciji BiH”, ističe za RTV Slon Admir Čavalić, ekonomski analitičar.

Upravo će se ovaj vid podrške odnosno kupovine odvijati putem online platformi koje nude aranžmane. Javni poziv za izbor platformi je završen. No, čudno je da je resorna ministrica prilikom predstavljanja ove vrste podrške, prije više od 30 dana, već znala o kojim platformama je riječ, a da javni poziv nije bio završen.

”On će se dijeliti putem internet platformi kao što su ekupon, kupi.ba, odmoriubih, koji prodaju ove turističke pakete unutar FBiH”, rekla je tada Đapo.

Čavalić kaže da nije riječ o turističkim vaučerima, već o direktnoj podršci pravnim licima u iznosu od dva miliona KM.

”Koja će, istina, možda pomoći određenim građanima da dobiju diskont na cijenu. Ali ono što nas uvijek u ekonomiji brine jeste da će možda doći do inflacije cijena, što znači da ako je nešto bilo 600 KM sada se stavi da bude 800 KM i onda vi iskoristite taj diskont ili kako ga u Ministarstvu zovu vaučer i onda će opet biti 600 KM”, navodi on.

Ono što Čavalić još navodi kao problematično u ovakvom načinu podrške je što građani neće moći odabrati željenu destinaciju, već će to biti unaprijed pripremljeni turistički paketi koji čak neće ni obuhvatiti sve destinacije u Federaciji BiH. Vrlo je moguće, da Tuzla neće biti u ovom turističkom paketu. Ističe da je ovaj vid podrške građanima i turizmu trebalo na drugačiji način organizovati.

”Bilo bi idealno da građani po različitom modelu, prvi koji je prijavljen prvi i dobije ili da dobiju građani koji su slabijeg imovinskog stanja, ili neke kategorije, penzioneri ili mladi, da dobiju zaista vaučer. Šta to znači? Printani dokument ili elektronski dokument sa bar kodom i onda taj vaučer mogu aplicirati u bilo koji hotel, motel ili drugi registrovani smještaj u FBiH, na način da ako dođu tamo, prilože vaučer, skine im se do 200 KM sa cijene”, kaže ovaj ekonomski analitičar.

Ekonomisti navode da su ukazivali na to da je bolji model podrške građanima i turističkom sektoru onaj koje su provodile zemlje u regiji, poput Srbije i Slovenije, kada su građani dobili turističke bonove odnosno vaučere i mogli ih koristiti na željenoj destinaciji, u bilo kom gradu. Inače, turistički vaučeri bi na raspolaganju građanima u Federaciji BiH trebali biti dostupni od narednog mjeseca.

Vezane vijesti

TUZLA