17.8 C
Tuzla
28.03.2024.

Predstavljena aplikacija DIALOG+

Posljednjih decenija, informacione tehnologije se sve više koriste u očuvanju i unapređenju mentalnog zdravlja. Korisnost i učinkovitost ovih tehnologija posebno je bila vidljiva u sadašnje vrijeme krize izazvane COVID-19 pandemijom. Razvijene su brojne aplikacije koje mogu da koriste pojedinci u praćenju stanja svog mentalnog zdravlja ili u otkrivanju prvih znakova depresije ili drugih problema mentalnog zdravlja ili u praćenju učinaka određenih terapijskih intervencija. Uobičajeni, često neadekvatno tretirani i stigmatizirani mentalni poremećaji su shizofrenija i drugi psihotični poremećaji.
Osobe sa psihotičnim poremećajima nerijetko zbog toga kao i zbog nedostatka adekvatnih resursa u zajednici budu dugoročno institucionalizirane u socijalnim ili psihijatrijskim ustanovama. Ključno u tretmanu osoba sa psihotičnim poremećajima i sprečavanju njihove institucionalizacije i isključivanja jeste obezbjeđivanje psihosocijalne podrške i učinkovitog tretmana. Učinkovit tretman u kojem je korisnik/pacijent aktivni učesnik i koji je usmjeren na stvarne potrebe korisnika poboljšava kvalitet života, osnažuje motivaciju za oporavkom i omogućava zadovoljavajuću participaciju u zajednici i socijalnu inkluziju. Poboljšanje komunikacije između korisnika usluga službi za zaštitu mentalnog zdravlja i stručnjaka koji pružaju tu zaštitu, primjena strukturiranih, kratkih i efikasnih psihosocijalnih intervencija suštinski su u činjenju da tretman bude efikasan i efektivan. Uzimajući u obzir težinu psihotičnih poremećaja, te stvarne resurse koji se u našoj sredini ulažu u tretman i rehabilitaciju osoba sa psihotičnim poremećajima primjena dobro strukturiranih intervencija uz upotrebu informacionih tehnologija čini se korisnim i isplativim.
Jedna od takvih intervencija je „DIALOG+“ intervencija. DIALOG+ intervencija kao novi pristup koji uključuje upotrebu tehnologije (ručni računar-tablet) kao alat uz pomoć kojeg pacijenti procjenjuju koliko su zadovoljni sa ključnim aspektima svog života i liječenja i uz pomoć kojeg mogu svoje ocjene podijeliti sa stručnjakom kako bi se razgovor mogao usmjeravati dalje u traženju zadovoljavajućeg rješenja. DIALOG+ intervencija koristi se u značajnom broju zemalja, a rezultati istraživanja upućuju na pozitivne efekte ove intervencije. Pacijenti su navodili da su imali veće zadovoljstvo tretmanom i da su njihove potrebe u području zdravstvene brige bile zadovoljene u većoj mjeri. U našoj zemlji DIALOG+ intervencija počela se primjenjivati i istraživati u okviru regionalnog istraživačkog projekta IMPULSE, a u kojem je Klinika za psihijatriju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu jedan od istraživačkih centara sa prof. med. sc. Almom Džubur Kulenović kao glavnim istraživačem.
Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji „Feniks“ nije dio ovog istraživačkog projekta. Međutim, pozitivna iskustva o tretmanu korisnika iz Sarajeva kao i aktualna situacija vezana uz COVID-19 pandemiju motivirala je članove Udruženja „Feniks“ da se uključe u edukaciju kako koristiti aplikaciju u DIALOG+ intervenciji i koje su dobiti od ove intervencije. Podršku u unapređenju tretmana osoba sa psihotičnim poremećajima uz pomoć informacionih tehnologija Udruženju „Feniks“ pružilo je Federalno ministarstvo rada i socijalne politike. Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK „Feniks“ izražava zahvalnost i Centru za kulturu Tuzla na podršci u organizovanju ove aktivnosti. Članovi Udruženja za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK „Feniks“, Tuzla Psihijatrijska klinika KCUS-a partner je u istraživanju IMPULSE, koje je jedno od rijetkih istraživanja u BiH koje se finansira sredstvima HORIZON 2020 Evropske komisije, vodeće platforme za podršku naučnog istraživanja u Europi.
Osim u ovom regionalnom projektu, DIALOG+ se na Psihijatrijskoj klinici istražuje i u projektu Globalnog mentalnog zdravlja, koji uključuje zemlje niske i srednje klase prihoda sa više kontinenata. Cilj napora projekta nije samo istražiti efikasnost ove metode što smo do sada učinili, nego i učiniti samu aplikaciju i koncept restrukturiranja kliničkog susreta na način koji respektira potrebe pacijenata, te učiniti DIALOG+ dostupnim i drugim profesionalcima mentalnog zdravlja u našoj zemlji. Upravo zbog toga smo veoma sretni da smo danas ovdje sa članovima i profesionalcima mentalnog zdravlja Udruženja „Feniks“ za koje pouzdano možemo reći da već duže vrijeme predstavlja najbolje i najsvrsishodnije udruženje korisnika mentalnog zdravlja u našoj zemlji. Zahvaljujemo se gospodinu Vahidu Đuloviću na pozivu za suradnju. Prof. dr Alma Džubur Kulenović Dr Hana Sikira.

Vezane vijesti

TUZLA