10.5 C
29.03.2024.

Velika pobjeda reprezentacije BiH protiv Finske

Reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je večeras u Zenici selekciju Finske rezultatom 3:2 (2:2) u okviru 4. kola UEFA Lige nacija i sa tri osvojena boda sačuvala prvo mjesto na tabeli grupe B3.

Ne pamti se da je reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala jedno poluvrijeme kakvo je bilo prvih 45 minuta susreta sa Finskom. Čak četiri gola, rezultatski preokreti i odlična igra Zmajeva tokom čitavog prvog poluvremena, izuzev dvije greške koje su nas skupo koštale u vidu dva primljena gola.

Već u 2. minutu BiH je prvi put zaprijetila, preko Sanjina Prcića čiji udarac sa 16 metara odlazi pored gola. Zmajevi su poveli u 5. minutu, kada je Sauli Vaisanen nakon jednog kornera povukao Edina Džeku, a sudija Georgi Kabakov iz Bugarske bez dvoumljenja pokazao na „bijelu tačku“. Siguran realizator najstrože kazne bio je Miralem Pjanić. BiH je i nakon postignutog gola nastavila sa napadima. U 8. minutu Džeko je neometan šutirao glavom preko gola, nakon kornera koji je sa desne strane izveo Pjanić. Finci dolaze do izjednačenja u 10. minutu. Probili su gosti lijevu stranu odbrane naše reprezentacije preko Benjamina Kallmana, koji je asistirao za strijelca Teemu Pukkija. Igrao se 16. minut kada je Lukas Hradecky odbranio udarac Harisa Duljevića sa desetak metara. Novi „hladan tuš“ za Zmajeve desio se u 18. minutu. Još jedna kontra Finaca krunisana je golom. Ovaj put u ulozi asistenta bio je Teemu Pukki, a strijelac Benjamin Kallman. U 23. minutu dugu loptu Miralema Pjanića, Edin Džeko je spustio za Luku Menala, koji šutira pored gola. U 29. minutu BiH je došla do izjednačenja. Magija u nogama Miralema Pjanića koji je dao loptu iz „prve“ kroz odbranu Finaca. Edin Džeko je izašao sam na golmana Finske i pogodio za 2:2. Bugarski arbitar je morao da sačeka informaciju iz VAR-a da li je bilo ofsajda, ali su „centimetri“ ovaj put bili na strani Zmajeva.

U 56. minutu nesporazum u odbrani između Anela Ahmedhodžića i Hrvoja Miličevića mogao je skupo da košta Zmajeve, ali je Teemu Pukki šutirao pored gola iz dobre pozicije. U 58. minutu ponovo je zablistao Edin Džeko, koji udarcem van kaznenog prostora dovodi BiH u vodstvo. U 64. minutu Finci su imali još jednu stopostotnu šansu, kada se Ilmari Niskanen našao sam pred Ibrahimom Šehićem, ali je šutirao pored gola. U 72. minutu iz daljine je „potegao“ Richard Jensen, ali se Ibrahim Šehić nije dao iznenaditi. U 76. minutu Pjanić je još jednom sjajno pronašao Džeku, koji je dugo „lomio“ svog čuvara, ali je Hradecky na kraju uspio da ukroti njegov udarac.

U drugoj utakmici u grupi B3 Lige UEFA Lige nacija koja je igrana u Bukureštu Crna Gora je ubjedljivo savladala Rumuniju sa 3:0.

Nakon četiri odigrana kola u junskom mini ciklusu na tabeli vodi Bosna i Hercegovina sa 8 bodova. Crna Gora ima 7, Finska 4, a Rumunija 3 boda.

Nastavak Lige nacija na programu je krajem septembra, kada dočekujemo Crnu Goru (23. septembar), a u posljednjem kolu gostujemo Rumuniji (26. septembar).