Vlada TK: Više noćenja, duži boravci i nova prilika za razvoj

Vlada TK prihvatila je na današnjoj sjednici Informaciju o stanju turističko-ugostiteljske djelatnosti na području tog kantona u 2024. godini Ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja.

Uprkos izazovima s kojima se sektor suočavao tokom 2024. godine, turističko-ugostiteljska djelatnost u TK bilježi pozitivne pomake.

Kako je saopćeno, broj ostvarenih noćenja porastao je za 11,29 posto, dok je prosječna dužina boravka turista povećana sa 2,36 na 2,66 dana, što jasno potvrđuje rastuću atraktivnost tog kantona kao turističke destinacije.

Najveći broj dolazaka i noćenja i dalje se bilježi u Gradu Tuzli, koji raspolaže sa čak 65 posto soba i 67 posto ležajeva od ukupnih kapaciteta na području TK. Ipak, posebno se izdvaja i Grad Gradačac, zahvaljujući razvoju banjskog i zdravstvenog turizma koji privlači sve veći broj domaćih gostiju.

Značajan izazov predstavljalo je ukidanje direktnih avio linija s Međunarodnog aerodroma Tuzla, što se odrazilo na manji broj stranih turista. Međutim, sektor ugostiteljstva pokazao je znakove oporavka kroz povećanje broja zaposlenih po objektu i najvišu prosječnu neto plaću u oblasti ugostiteljstva u FBiH. Tuzlanski kanton učestvuje sa 4,18 posto u ukupnim noćenjima na nivou BiH i 5,95 posto na nivou FBiH, što ukazuje na veliki prostor za napredak.

Preporuke usmjeravaju ka razvoju održivih i manje poznatih destinacija, te jačanju ponude kulturno-historijskog, zdravstvenog, ruralnog i eko turizma. Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja TK najavljuje nastavak rada na jačanju institucionalne podrške, unapređenju infrastrukture, promociji kroz digitalne kanale i boljoj integraciji kantona u nacionalne i međunarodne tokove turizma.

Vlada TK je danas prihvatila i Informaciju o stanju trgovačke djelatnosti na području TK u 2024. godini. Prema podacima iz najnovijeg izvještaja Ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja TK, tokom 2024. zabilježen je blagi pad broja registrovanih subjekata u odnosu na prethodnu godinu, ali je istovremeno zabilježen i blagi porast broja zaposlenih u oblasti trgovine za 2,87 posto u odnosu na 2023. godinu.

Ukupna vrijednost izvoza TK u 2024. iznosila je skoro 2,2 milijardi KM (2.219.939.000), što je manje za 14,25 posto u odnosu na 2023. godinu. Najviše robe izvezeno je u Austriju, Njemačku, Hrvatsku, Srbiju, Sloveniju, Italiju, Nizozemsku, Mađarsku, Poljsku i Norvešku. U svim kategorijama proizvoda je došlo do smanjenja izvoza izuzev kod kategorija “hrana i životinje” i “piće i duhan”.

Najznačajniji pad izvoza od preko 40 posto je u kategoriji mineralna goriva, maziva i srodni proizvodi. Privredni subjekti u TK tokom 2024. uvezli su robe u vrijednosti nešto većoj od 2,86 milijardi KM (2.826.974.000 KM), što je za 1,27 posto manje nego u 2023. godine. Posmatrajući vanjskotrgovinski bilans u 2024. najveći spoljno trgovinski suficit imamo sa Austrijom, dok je sa Srbijom izražen najveći deficit.

– Najznačajnija promjena se desila u spoljno-trgovinskim odnosima sa Srbijom jer smo iz dugogodišnjeg pozitivnog bilanasa prešli u najveći negativni spoljnotrgovinski bilans. Sve navedeno ukazuje da je spoljnotrgovinski deficit u 2024. iznosio nešto više od 600 miliona KM (607.035.000 KM), odnosno da je pokrivenost uvoza izvozom 78,53 posto, što je manje u odnosu na 2023.godinu kada je pokrivenost uvoza izvozom bila 90,4 posto – navedeno je.

Vlada TK donijela je odluku kojom se Javnoj ustanovi “Direkcija regionalnih cesta Tuzlanskog kantona” odobrila milion KM za sanaciju (rehabilitaciju) lokalnih i nerazvrstanih cesta na području Tuzlanskog kantona. Raspodjela novčanih sredstava vršit će se po postupku javnog oglašavanja koji provodi Direkcija javnim pozivom. U javnom pozivu će biti navedeni iznosi sredstava koji pripadaju jedinicama lokalne samouprave.

Sredstva se raspoređuju po jedinicama lokalne samouprave (općinama i gradovima) na području TK uzimajući u obzir ukupan broj registrovanih vozila po jedinici lokalne samouprave u odnosu na broj na području TK u 2024. godini prema službenim podacima MUP-a TK. U obzir se uzima i ukupan broj stanovnika prema popisu iz 2013. godine, broj kilometara kategorisanih lokalnih cesta i ulica te nivo razvijenosti lokalne zajednice prema posljednjim objavljenim socio-ekonomskim pokazateljima FBiH.

Vlada TK utvrdila je Zakon o zdravstvenoj zaštiti TK te ga uputila u skupštinsku proceduru. Donošenjem tog zakona omogućava se kvalitetnije provođenje politike u oblasti zdravstvene zaštite, a naročito na primarnom nivou zdravstvene zaštite u skladu sa federalnim zakonom.

– Ministarstvo zdravstva TK pristupilo je izradi Zakona o zdravstvenoj zaštiti TK radi popunjavanja i otklanjanja pravnih praznina odnosno nedostataka koji nisu jasno definisani Federalnim zakonom o zdravstvenoj zaštiti kako bi se upotpunila zakonska regulativa i osigurala bolja i efikasnija zdravstvena zaštita stanovništva odnosno osiguranika TK. Jedan od važnijih razloga za donošenja Zakona o zdravstvenoj zaštiti TK jeste preciziranje odredbe člana federalnog zakona a odnosi se na način imenovanja i razrješenja upravnog odbora zdravstvene ustanove u vlasništvu jednog ili više kantona i Federacije (JZU UKC Tuzla) i upravnog odbora zdravstvene ustanove u vlasništvu JLS (domovi zdravlja i Banja Ilidža) – saopćeno je iz Vlade TK.

pročitajte i ovo