5.5 C
Tuzla
25.04.2024.

VSTVBiH – Nužno i bez odlaganja nastaviti rad na novelaciji kompletnog Zakona o VSTV-u BiH

Vijeće općih poslova Evropske unije (EU) odobrilo je kandidatski status Bosni i Hercegovini, a odluka u vezi s tim bit će, kako se očekuje, potvrđena u četvrtak na samitu šefova država vlada zemalja EU, čime se finalizira preporuka Evropske komisije (EK) iz oktobra ove godine da se BiH dodijeli kandidatski status za članstvo u EU.

U tom kontekstu, potrebno je da BiH ubrza određene reformske procese, a u vrhu prioriteta jeste vladavina prava, odnosno paket obaveza iz Mišljenja Evropske komisije (EK), među kojima su – usvajanje izmjena u važećem Zakonu o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću BiH (VSTVBiH) i donošenje novog zakona o VSTV-u BiH.

U skladu sa preporukama EK, odnosno Misije stručne procjene (engl. Peer Review), VSTV je još u junu 2018. godine usvojio Inicijativu za reviziju Zakona o VSTV-u BiH.

U osvrtu na hronologiju i dinamiku aktivnosti u vezi sa Zakonom o VSTV-u BiH, odnosno izmjenama i dopunama tog zakona, iz VSTV-a BiH za Fenu su istaknuli kako je u naznačenom kontekstu neophodno pristupiti redefinisanju rješenja sadržanih u važećem Zakonu o VSTV-u.

– U skladu s tim, Vijeće je 2018. godine dostavilo Ministarstvu pravde BiH sveobuhvatnu inicijativu za novelaciju Zakona o VSTV-u BiH, a što je rezultat dugogodišnjeg iskustva u primjeni važećeg zakona, te nastojanja da se dosljednije implementiraju međunarodni standardi i preporuke stručnih misija provedenih od eksperata angažovanih od EU u više oblasti – pojašnjavaju iz VSTV-a.

Kako iz ove krovne pravosudne institucije nadalje navode, inicijativa VSTV-a BiH ocjenjena je kao dobra polazna osnova za definisanje finalnih rješenja kojima bi se uredila sva važna pitanja za rad VSTV-a, od sastava i izbora članova Vijeća i njegove unutrašnje strukture, do pitanja disciplinske odgovornosti i podnošenja i provjere izvještaja o imovini…

Pored toga, Vijeće je aktivno učestvovalo u procesu predlaganja izmjena i dopuna Zakona o VSTV-u BiH, a koje su ocjenjene nužnim kako bi se ciljano i u što kraćem vremenu poboljšao zakonodavni okvir, posebno u oblasti integriteta članova Vijeća i nosilaca pravosudnih funkcija.

VSTV, istovremeno, konstatuje da Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-u BiH, kojeg je Vijeće ministara BiH utvrdilo u junu 2021. godine, nažalost, nije dobio potrebnu većinu u Domu naroda, nakon što je prethodno usvojen u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

Tim povodom, VSTVBiH se u junu 2022. godine dopisom obratilo Ministarstvu pravde BiH, naglašavajući potrebu da se bez odlaganja nastave aktivnosti na poboljšanju zakonodavnog okvira u ovoj oblasti, odnosno da se pristupi iniciranju novog zakonodavnog procesa.

Iz VSTV-a podsjećaju, također, da je Ministarstvo pravde BiH VSTV-u BiH 29. augusta 2022. godine dostavilo Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-u BiH, koji je VSTV razmotrio na sjednici 28. septembra 2022. godine te je tim povodom dao Mišljenje na Nacrt zakona.

Mišljenjem je podržan Nacrt zakona kojim su obuhvaćena pitanja sukoba interesa članova VSTV-a BiH, kao i podnošenje i provjeravanje izvještaja o imovini sudija, tužilaca i članova VSTV-a BiH, uspostavljanje kapaciteta za vršenje provjere tih izvještaja formiranjem posebne organizacione jedinice u okviru Sekretarijata VSTV-a BiH.

Iz VSTV-a preciziraju da su tim mišljenjem obuhvaćena pitanja koja se odnose na uvođenje pravnog lijeka protiv odluka o imenovanju, redefiniranje disciplinskih prekršaja, te izmjene i dopune pojedinih odredaba o disciplinskom postupku koji se vode protiv sudija i tužilaca, ali i članova Vijeća, a sadržana su i pravila o nespojivim dužnostima kao u uslovima pod kojima sudije i tužioci mogu obavljati dodatne aktivnosti.

– U Mišljenju je Vijeće dalo i niz konkretnih prijedloga koji su usmjereni na osiguranje veće jasnoće i konzistentnosti zakonskog teksta, kako bi se izbjegli problemi u njegovom tumačenju i primjeni, po usvajanju u parlamentarnoj proceduri – navode iz VSTV-a BiH.

Istovremeno, naglašavaju da je neovisno o ovoj zakonodavnoj inicijativi, koja je ograničena na pojedina pitanja, nužno i bez odlaganja nastaviti rad na novelaciji kompletnog Zakona o VSTV-u BiH.

Inače, Zakonom o VSTV-u BiH regulira se njegov rad, organizacija, nadležnosti, ovlaštenja, uvjeti i mandat za vršenje sudijske i tužilačke funkcije, imenovanje i disciplinska odgovornost sudija i tužilaca, nespojivost dužnosti sudija i tužilaca sa drugim funkcijama, prestanak mandata sudija i tužilaca, kao i druga pitanja u vezi sa radom VSTV-a BiH.

RTV Slon/FENA

Vezane vijesti

TUZLA