Ozon je gas, hemijske formule O3 koji je u gornjim slojevima atmosfere blagodat za planetu Zemlju, jer nas štiti od štetnog dijela sunčevog zračenja. No u toplije doba godine, pojava ozona je karakteristična i u prizemnim dijelovima vazdušnog omotača Zemlje, što može nepovoljno uticati na zdravlje, jer ozon nije povoljan za udisanje.
Kako je obavio bh. meteorolog Nedim Sladić, „Zadnja mjerenja Federalnog hidrometeorološkog zavoda Bosne i Hercegovine pokazuju na pojavu koja je karakteristika toplijeg dijela godine. S tipičnim porastom temperatura zraka i sve jačim utjecajem Sunca, javljaju se i veće koncentracije prizemnog ozona, pogotovo u većim urbanim sredinama. U gornjim slojevima atmosfere ozon je koristan jer nas štiti od UV zraka. No u nižim, situacija nije povoljna, jer fotohemijskim procesom (uz utjecaj Sunčeve svjetlosti) formira se kao nusprodukt reakcija između ugljikovodika i azotnog oksida koji nastaju sagorijevanjem.“

Šta je zapravo prizemni ozon?
Ovaj gas u donjim dijelovima atmosfere nastaje kao posljedica hemijskih reakcija između različitih gasovitih jedinjenja (u ovom slučaju kako je naveo i Sladić, nastaje kao nepoželjni proizvod između ugljikvodonika i azotnog oksica). Udisanjem ozon izaziva glavobolju, iritira očnu sluznicu, grlo, nos i dišne puteve. Simptomi utjecaja ozona mogu biti mučnina, glavobolja ili kašalj, nadraženost, iritacija sluznice, grla ili bolovi pri udisanju. Ipak, dok je ozonski omotač nužan za život na Zemlji, pri tlu je već u malim količinama opasan za ljudsko zdravlje.