10.5 C
Tuzla
06.05.2024.

„Denim Day“ – Ne znači NE!

  • Znate li da se zadnje srijede u aprilu obilježava Dan teksasa (denima, trapera, džinsa, farmera)?
  • Znate li zbog čega globalno obilježavamo ovaj dan?
  • Ne, nema veze sa time što svi u ormarima imamo barem par farmerica i što ih tako volimo oblačiti i kombinarati sa svim drugim odjevnim komadima i u svim prilikama. Povod i razlog je tragičan!

Kako je sve počelo?

Priča o „Danu teksasa“ počinje u Italiji 1992. godine, kada je, tada  18-godišnju djevojku silovao 45-godišnji instruktor vožnje koji ju je vodio na njen prvi čas vožnje. Odveo ju je na izolovanu cestu, izvukao je iz auta, skinuo joj farmerke i silovao je. Ona prijavljuje silovanje, a počinitelj je uhapšen i procesuiran. Proglašen je krivim za silovanje i osuđen je na zatvorsku kaznu. Godinama kasnije uložio je žalbu na osuđujuću presudu tvrdeći da su imali sporazumni seks. Italijanski Vrhovni sud je poništio osuđujuću presudu, a počinitelj je pušten na slobodu. U saopštenju Suda se navodi da je žrtva bila odjevena u veoma uske farmerke, morala mu je pomoći da ih skine, a skidanjem farmerica nije riječ o silovanju, već o sporazumnom seksu. Ova presuda širom Italije postala je poznata kao „alibi za farmerice“.  Bijesne zbog presude, žene u italijanskom parlamentu pokrenule su protest u farmericama na stepenicama Vrhovnog suda. O protestu su izvjestili svjetski mediji koji su inspirisali Senat i skupštinu Kalifornije da učine isto na stepenicama Kapitola u Sakramentu. Patti Occhiuzzo Giggans, izvršna direktorica organizacije „ Peace Over Violence“, vidjela je ovo u medijima i pomislila je da bi svi trebali nositi farmerice u znak protesta protiv svih mitova o tome zašto su žene i djevojke silovane. Prvi događaj „Denim Day“  održan je u Los Angelesu u aprilu 1999. godine i od tada se obilježava svake godine.

Za silovanje nema opravdanja, ni „pozivnice“ niti izgovora!

Zahvaljujući organizaciji „Peace Over Violence“ – Dan teksasa predstavlja inspirativnu i snažnu priliku za praktikovanje solidarnosti i podrške preživjelima i žrtvama silovanja, pocrtavajući važnost posvećenosti u razotkrivanju štetnih ponašanja, stavova i narativa koji okružuju seksualno nasilje. „Denim Day“ obilježava se zadnje srijede u aprilu i predstavlja dio globalne kampanje u čast mjeseca u kojem se podiže svijest o sekualnom nasilju i napadima. U svom početku kao lokalna kampanja za podizanje svijesti o okrivljavanju žrtava i destruktivnim mitovima koji okružuju seksualno nasilje, danas je „Denim Day“prerastao u globalni pokret aktivista i aktivistica diljem svijeta.  Kao najdugotrajnija kampanja prevencije seksualnog nasilja i edukacije u historiji, „Denim Day“ traži od članova zajednice, izabranih zvaničnika, preduzeća i studenata da svojim modnim izborom na ovaj dan, tako što će nositi farmerice kao vidljivo sredstvo protesta protiv zabluda koje okružuju seksualno nasilje, iskažu svoju društvenu odgovornost i daju izjavu da „Ne znači NE – (bez obzira da li je riječ o vašem partneru ili nepoznatoj osobi,  seksulani odnos bez pristanka je silovanje)!

April – mjesec podizanja svijesti o seksualnom nasilju i napadima

Statistički izvještaj Ujedinjenih naroda sastavljen iz vladinih izvora pokazao je da policija godišnje bilježi više od 250.000 slučajeva silovanja ili pokušaja silovanja. Prijavljeni podaci pokrivaju 65 zemalja. No, znatan broj ovih slučajeva, zbog stigme nikada ne bude prijavljen.

Nasilje nad ženama i dalje je sveprisutno i počinje u ranoj dobi, pokazuju novi podaci Svjeste zdravstvene organizacije i njenih partnera. Tokom svog života, 1 od 3 žene, od oko 736 miliona žena, bilo je izloženo fizičkom ili seksualnom nasilju koju je počinio intimni partner ili seksualnom nasilju koje je počinio nepartner. Razlog za alarm je upravo dob u kojoj žene počinju trpiti nasilje. Prema procjenama SZO 1 od 4 mlade žene (u dobi od 15-24 godine) koje su bile u vezi doživjeti će nasilje  intimnog partnera do sredine svojih dvadesetih godina.

U izvještajima međunarodnih aktera u BiH, u periodu od 1992. do 1995. godine, procjenjuje se da je silovano od 20.000 do 50.000 žena, djevojčica i muškaraca.

RTV Slon kao društveno odgovoran medij koji se zalaže za nultu stopu tolerancije na bilo koji oblik nasilja pridružio se globalnoj kampani „Denim Day“. Poštujući važnost mjeseca u kojem podižemo svijest o sekusalnum nasilju i napadima, u sklopu našeg podcasta „Taboo Show“ u aprilu produicramo dvije epizode u kojim razgovaramo o različitim aspektima i pojavnim oblicima seksulanog nasilja. U 13. epizodi koja je već dostupna online govorimo o dijeljenju intimnih slika i video zapisa bez pristanka. Epizodu možete pogledati na linku. U 14. epizodi koju premijerno emitujemo 30. aprila govorimo o seksulanom nasilju i seksulanom uznemiravanju na radnom mjestu.

Obucite vaše farmerice i stay tuned!

Fotografija je ilustracija kojom obilježavamo zadnju srijedu u aprilu Denim Day kao vid solidarnosti sa žrtvama silovanja i kao izraz društvenog stava da je seksulano nasilje nedopustivo
Foto: Ilustracija – Denim Day/ RTV Slon

 

Vezane vijesti

TUZLA