Evropski sud za ljudska prava razmatra apelaciju Novalića i Solaka: Nema presude, tek počinje postupak

Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) u Strasbourgu objavio je da je zaprimio apelacije Fahrudina Solaka i Fadila Novalića protiv Bosne i Hercegovine. Kako je navedeno, predmet je u fazi početnog razmatranja i Sud je zatražio očitovanje obje strane, uključujući državu BiH i pravne zastupnike podnosilaca zahtjeva.

Apelacije se odnose na navodnu povredu prava na pravično suđenje, s posebnim naglaskom na princip pretpostavke nevinosti, koji je, prema tvrdnjama, narušen izjavama javnih zvaničnika tokom trajanja suđenja. Ustavni sud BiH je ranije djelimično uvažio te tvrdnje, utvrdivši da je došlo do kršenja tog prava, ali je ostale žalbe odbacio kao neosnovane.

Takođe, Novalić se žali i da je osuđen za djelo koje, kako tvrdi, u vrijeme njegovog izvršenja nije bilo propisano kao krivično djelo, pozivajući se na član 7. Evropske konvencije.

Važno je naglasiti da Evropski sud za ljudska prava ne odlučuje o nečijoj krivici ili nevinosti, niti može preinačiti presudu domaćeg suda. Sud u Strasbourgu odlučuje isključivo o tome da li su tokom postupka prekršena osnovna ljudska prava, poput prava na pravično suđenje.

Ono što je dodatno izazvalo pažnju jeste da je Sud morao ispraviti grešku u svojoj objavi, gdje je navedeno da je Novalić osuđen na pet godina, iako je pravosnažna presuda izrekla kaznu od četiri godine zatvora.

Ovaj predmet je već poslužio kao povod za širenje dezinformacija u domaćem prostoru, gdje su pojedini mediji i javne ličnosti netačno tvrdili da je Sud u Strasbourgu već donio odluku u korist apelanata. Istina je da se postupak tek otvara, a dalji koraci zavise od očitovanja strana i eventualne odluke ESLJP-a o prihvatljivosti i osnovanosti apelacije.

Paradoksalno, političke izjave koje su prejudicirale krivicu Solaka i Novalića, sada su postale ključni argument njihove odbrane. Ironično, upravo oni koji su ih kritikovali prije presude, omogućili su dodatni pravni prostor za nastavak njihove borbe pred međunarodnim sudom.

Iako ishod još nije poznat, jasno je da se u ovom slučaju ne vodi borba za oslobađanje, već za ocjenu da li su njihova prava tokom procesa bila povrijeđena.

pročitajte i ovo