/FOTO/ Obilježen ”Ljubičasti dan” – znate li kako pomoći oboljelima od epilepsije?

U Tuzli je danas organizovan ”Ljubičasti dan”. To je zapravo dan podrške oboljelima od epilepsije koji se u svijetu obilježava 26. marta s ciljem upoznavanja građana o ovoj bolesti, problemima sa kojima se suočavaju oboljeli.

Adnana Bajić epilepsiju ima od rođenja, povremeno ima epileptičke napade i uspješno se liječi lijekovima. Kroz svoju bolest i liječenje ima podršku porodice, ali ne i ostatka okruženja.

Ova populacija, nažalost i danas je stigmatizirana u društvu, pa mnogi ne razumiju potrebe oboljelih. Mirza Muftić također ima epilepsiju i njegovo liječenje je farmakološki. Kaže, kad ima epileptičke napade, pojave se i drugi zdravstveni problemi.

Lijekovi za ovo oboljenje su na esencijalnoj listi, pa je to olakšavajuća okolnost. Oboljeli se liječe u Univerzitetskom kliničkom centru odnosno Klinici za neurologiju, gdje nemaju podataka o broju oboljelih u Tuzlanskom kantonu. Navode da su počeli izradu baze, ali ih je pandemija korona virusa zaustavila u započetom poslu. Procjene su, da u svijetu jedan posto stanovništva boluje od epilepsije. Epilepsija se ne može preduhitriti ili spriječiti.

”Prvi put kada neki pacijent dobije epileptički napad, odnosno kad dobije krizu svijesti, mi radimo istraživanje u tom pravcu da li se radi o epilepsiji ili ne. Ukoliko se radi o simptomatskoj epilepsiji onda se poduzimaju koraci da se vidi šta je dovelo do tog oboljenja”, navodi dr. Leila Avdić, specijalista neurologije.

Doktorica Larisa Kovačević pojašnjava kako građani mogu pomoći oboljelima, u momentu kada se desi epileptički napad. To se može desiti bilo kome i na bilo kom mjestu.

”Ako neko pada, prvo ćete pritrčati pomoći  da ne zadobije neku povredu, pogotovo ne povredu glave. Ukoliko krene epileptički napad, okrenut ćete osobu na stranu, paziti da dišni putevi budu slobodni, ne stavljat mu ništa u usta, stavit mu pod glavu naprimjer jaknu ili torbu, da ne bi u toku pokreta zadobio povredu. Svaki epileptički napad ima svoj početak i kraj, taj napad će sam stati”, ističe prim.dr. Larisa Kovačević, šefica Odjeljenja opšte neurologije UKC-a Tuzla.

Ukoliko napadi potraju ili se osoba koja ima epilepsiju ne osjeća dobro, oni koji su pružili pomoć pozvat će hitnu pomoć kako bi ljekari dalje djelovali, ističe doktorica Kovačević.

Klinika za neurologiju Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla godinama obilježava Ljubičasti dan u ovom gradu, kako bi istakli važnost podrške oboljelima od epilepsije.

”Moramo se ponašati prema tim osobama normalno, oni imaju normalan kvalitet života, završavaju fakultete, zasnivaju porodicu, treba da se borimo protiv te stigme, ne bi trebali da ih izdvajamo”, kazala je ona.

Ove godine podršku oboljelima, na Trgu slobode pružili su i građani, studenti i mališani iz tuzlanskih vrtića. Do 1. aprila, drvo na Trgu slobode bit će obojeno ljubičastim lampicama, u znak podrške oboljelima i razbijanju stigme o ovoj populaciji.

Vezane vijesti