10.4 C
Tuzla
06.05.2024.

Kakvi nas običaji prate za Kurban bajram

Kurban bajram jedan je od dva najveća muslimanska praznika. Širom Bosne i Hercegovine, ali i svijeta dočekuje se u porodičnom okruženju.

To je praznik koji je u uskoj vezi sa obavljanjem hadža i klanja kurbana. Hadž predstavlja svojevrsnu uvodnicu u sami Bajram. Arefat kao sastavni dio hadža je najneposrednija uvodnica u bajramske dane jer arefatsko svjedočenje Istine nekoliko miliona vjerničkih duša na jednom mjestu, najavljuje posebnost Bajrama.

Nekoliko dana pred Bajram muslimani temeljno čiste i uređuju svoje kuće, stanove, avlije i ulice. Čista i mirisna odijela, kuće i sokaci simboli su bajramskog praznika i to sve u skladu sa osnovnim islamskim principom: čistoća je pola vjere.

Također, išlo bi se u nabavku namirnica za spremanje bajramske sofre ali i prigodnih poklona za sve ukućane.

Kad se ide na bajram-namaz običaj je da se u džamiju ode jednim a vrati drugim putem. U toku klanjanja bajram-namaza u džamiji se uče tekbiri. Po povratku iz džamije sa bajram-namaza kolju se kurbani i poslije toga slijedi podjela kurbanskog mesa.

Za kurban se mogu žrtvovati ovca, koza, krava i kamila, i to najbolje jedinke oba pola tačno određene starosti. U našim krajevima najčešći izbor je žrtvovanje ovna, u znak sjećanja na iskušenje poslanika Ibrahima.

Kurbane dijele najviše djeca i običaj je da oni kojima se udijeli kurban daruju djecu i daju im bajramluk u novcu. Od kurbanskog mesa sprema se ručak kojem prisustvuju članovi uže porodice.

U tradiciji islama, kurbansko meso ne dijeli se samo muslimanima već svima bez razlike – sirotinji, komšijama i rodbini.

Za razliku od Ramazanskog bajrama kada je poželjno prije odlaska na bajram namaz jesti, kod Kurban bajrama jede se tek nakon obavljanja namaza.

Bajram ima neprocjenjivu čar i zadovoljstvo jer se rodbina i prijatelji okupe kako bi popili bajramsku kafu i pojeli komad baklave koja poseban ukus ima za ovaj muslimanski praznik.

Također u nekim krajevima nekad je postojao i tzv. ženski bajram. On bi nastupio nakon što su završena bajramska slavlja i tad su žene koje su dočekivale goste pronalazile vrijeme za sebe.

Sva četiri dana, koliko traje Kurban-bajram, zabranjeno je muslimanima postiti.

Vezane vijesti

TUZLA