Korak prema jačem sistemu brige o djeci i mladima u sistemu hraniteljstva

Više od 170 stručnjaka iz centara za socijalni rad i domova za djecu bez roditeljskog staranja iz svih deset kantona Federacije Bosne i Hercegovine završilo je edukaciju o primjeni jedinstvene metodologije vođenja slučaja. Time je napravljen važan korak prema ujednačenom i kvalitetnijem sistemu zaštite djece i mladih.

Edukaciju je provela organizacija Catholic Relief Services (CRS) u saradnji s Udruženjem za edukativnu i savjetodavnu podršku hraniteljstvu/udomiteljstvu, uz podršku Federalnog ministarstva rada i socijalne politike. Obuku je vodilo 20 certificiranih edukatora, a stručni radnici su tokom protekla tri mjeseca stekli znanja i vještine potrebne za procjenu porodice i izradu individualnih planova podrške.

Iz Ministarstva ističu kako je uspostava jedinstvenog pristupa vođenju slučaja neophodna za cijelu Federaciju te će takva metodologija biti propisana i novim zakonom o socijalnim uslugama.

– Važno je da svi stručnjaci u sistemu imaju jasne smjernice i alate kako bi podrška djeci i mladima bila dosljedna, efikasna i pravedna, poručuju iz Ministarstva.

Naglašavaju da je edukacija dio šireg partnerstva s CRS-om, u okviru Memoranduma o razumijevanju.

Edukacija je dio Projekta KORAK, koji CRS provodi s ciljem podrške mladima koji izlaze iz sistema javne brige. Tokom obuke poseban fokus bio je na pripremi mladih za osamostaljenje i izradi konkretnih planova podrške nakon izlaska iz sistema.

– Želimo graditi sistem koji mladima pruža stvarnu šansu za samostalan život. Jedinstvena metodologija vođenja slučaja je temelj tog sistema, istakla je voditeljica Projekta KORAK Đenana Mekić, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Vezane vijesti

TUZLA