Marš mira 2025: Više od šest hiljada učesnika ponovo na stazi života i smrti

Put koji simbolično nosi naziv “put spasa”, za mnoge je 1995. godine bio put smrti. Kroz guste šume, brda i doline, mnogi nisu uspjeli proći. Ostali su zarobljeni, mučeni i ubijeni, dok su rijetki preživjeli dolaskom do Nezuka, prve slobodne teritorije koju su doživjeli kao početak novog života. Ove godine će taj put proći više od 6 hiljada ljudi, učesnika Marša mira.

„Dakle jedan podatak koji je fascinantan za ovo doba godine da su ljudi sa toliko volje i želje da učestvuju u julu mjesecu na Maršu mira znajući da ih očekuju i visoke temperature i ako su kiše da su one ekstremne, ipak odlučili da dođu. Došlo je dosta mladih ljudi, preko 60 procenata, također i mlađih od 30 godina što nam govori da roditelji koji šalju svoju djecu ovamo imaju apsolutno povjerenje u nas i u našu organizaciju“, kazao je Suljo Čakanović, predsjednik “Marša mira 2025” za RTV Slon.

Ovoliki broj mladih učesnika govori koliko je bitno njegovati kulturu sjećanja i ne dopustiti da se zaboravi zločin koji je počinjen nad nevinim civilima pred očima svijeta.

„To je bio naš cilj od početka, od prije 21 godinu kad smo došli na ideju da organizirajemo Marš mira- da preživjele žrtve genocida odrade organizaciju, a da lagano uvode mlade ljude u sve ovo i da jednog dana oni preuzmu vođenje svih ovih manifestacija koje će, nadam se biti do sudnjega dana i Marš mira i komemoracija i dženaza“, rekao je Suljo Čakanović.

Trasa kretanja Marša mira obuhvata 22 tačke. U četvrtak, 10. jula, planiran je dolazak u Memorijalni centar Potočari, gdje će dan kasnije biti klanjana kolektivna dženaza za sedam žrtava genocida. Najmlađe među njima su Avdić Senajid i Mujić Hariz, obojica ubijeni kao devetnaestogodišnjaci. Ukop će biti obavljen gotovo tri decenije nakon njihove smrti, a očekuje se prisustvo oko 150 hiljada ljudi.

pročitajte i ovo