17.8 C
Tuzla
08.09.2024.

Ne skidate maskaru pred spavanje? Prijeti vam rizik od infekcije

Ječmičak, poznat i kao ječmenac, je bolno, crveno, natečeno područje koje se pojavljuje na kapku, obično uz rub kapka. Ovaj čest problem pogađa mnoge ljude i može biti uzrokovan različitim faktorima. Ovo stanje može biti bolno ili iritirajuće, ali rijetko kada je ozbiljno, no ako predugo traje možda je neophodan manji hiruški zahvat. U ovom članku razmotrit ćemo uzroke, simptome, dijagnozu i liječenje ječmička, kao i preventivne mjere koje možete poduzeti.

Ječmenac i halacion su kvržice unutar ili uz rub očne vjeđe Često će se povući bez liječenja, ali ponekada je ipak potreban kirurški zahvat.

ječmičak
Foto: Shutterstock

UZROCI

Infekcija je najčešće uzrokovana bakterijom iz grupe Staphylococcus i može uzrokovati bolnost vjeđe.

Ječmičak (hordeolum) je akutna infekcija koja uzrokuje crvenu kvržicu uz ivicuj kapka. Ukoliko se pojavi unutar kapka, takvo stanje se naziva unutarnji hordeolum.
Halacion je vrsta očnog ječmička, koji je prešao u hronični oblik. U većini slučajeva ne boli, ali može izazivati svrbež ili nelagodu.
Ječmičak na oku uzrokuju bakterijske infekcije. Obično bakterije rastu u korijenu dlake (trepavica). Unutrašnji hordeolum uzrokuje infekcija sitnih žlijezda unutar kapka.

Halacion nastaje ukoliko su Meibomske žlijezde unutar kapka začepljene. Ako se unutrašnji hordeolum ne liječi može izazvati hronični oblik – halacion.

Ječmičak podjednako zahvata muškarce i žene, te se može pojaviti kod svih dobnih skupina. Vrlo često se pojavljuje kod žena zbog neodržavane higijene, tj. neredovitog čišćenja šminke s očiju preko noći.

Također se često pojavljuje kod dijabetičara, stoga je potrebno provjeriti glukozu u krvi ukoliko upala recidivira, te se javi više puta.

KADA SE OBRATITI OFTALMOLOGU?

U većini slučajeva ječmenac je bezopasan i neće utjecati na vidnu oštrinu. Ipak, ako ne dođe do poboljšanja unutar 48 sati, preporučljivo je posjetiti oftalmologa.

Većina ječmičaka liječi se kod kuće i obično se povlači unutar tjedan dana. Evo nekoliko savjeta za kućno liječenje:

Topli oblozi: Primjena toplog obloga na zahvaćeno područje nekoliko puta dnevno može pomoći u otvaranju začepljenih žlijezda i ubrzati proces ozdravljenja.

Održavanje higijene: Držite oči čistima i izbjegavajte dodirivanje ili trljanje očiju.

Ne istiskivati: Izbjegavajte pokušaje istiskivanja ječmička jer to može pogoršati stanje ili uzrokovati širenje infekcije.

Vezane vijesti

TUZLA