15 C
Tuzla
04.05.2024.

TK prednjači u prevenciji i intervenciji u slučajevima nasilja u porodici

Realizacijom normativnih, promotivnih i edukativnih aktivnosti, kao i mjera zaštite žrtava nasilja tokom prošle godine postignuti su značajni rezultati, navodi se u prihvaćenom Izvještaju o realizaciji Akcionog plana za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici za područje Tuzlanskog kantona za 2022. godinu.

Tuzlanski kanton je prvi kanton u Federaciji BiH koji je uradio Protokol intervencija u slučajevima nasilja u porodici na nivou Tuzlanskog kantona i u svih 13 lokanih zajednica.

Na osnovu istih uspostavljen je uspješan multisektorski pristup u zaštiti i tretmanu žrtava nasilja u porodici. Značajan iskorak je i donošenje Zakona o materijalnoj podršci porodicama sa djecom u Federaciji BiH i usvajanje Nacrta Zakona o zaštiti od nasilja u porodici u Federaciji BiH i upućivanje u dalju proceduru.

Zahvaljujući multisektorskoj saradnji realizirane su edukacije za policijske službenike/ce i uposlenike/ce Uprave policije MUP TK-a, uposlenike/ce centara za socijalni rad, osnovnih i srednjih škola i zdravstvenih ustanova, a sve sa ciljem prepoznavanja, reagiranja i preventivnog djelovanja u slučajevima nasilja.

Udruženja građana su u saradnji sa osnovnim školama realizirala projekte prevencije rodno zasnovanog nasilja kroz informisanje i edukaciju o društvenim vrijednostima. Ovim projektima obuhvaćeno je 928 učenika, kao i njihovi nastavnici.

Službenici policije održali su četrdeset edukativnih predavanja u osnovnim i srednjim školama na području Tuzlanskog kantona, na kojima je prisustvovalo 1.870 učenika i određeni broj nastavnog osoblja, kojom prilikom su učenici upoznati sa pojavnim oblicima maloljetničkog prestupništva i nasilja u porodici.

Prema evidenciji centara za socijalni rad u TK evidentiran je pad broja prijava nasilja u porodici, sa 493 prijave u 2021. godini na 358 prijava u 2022. godini. I dalje je najviše zastupljeno fizičko nasilje (215), zatim psihičko nasilje (108), ali su evidentni i drugi oblici nasilja (30) i seksualno nasilje (5). Kada je u pitanju spolna struktura većina žrtava nasilja je ženskog spola, ukupno je 286 žena i 72 muškaraca.

U toku 2022. godine uslugama smještaja u sigurnoj kući obuhvaćeno 102 osoba žrtava nasilja što je nešto manje nego u 2021. godini kada je usluge smještaja koristilo 106 osoba. Na Klinici za psihijatriju UKC Tuzla u toku 2022. godine pregledano je 648 maloljetnih osoba, od toga 125 djece i mladih imaju u dijagnozama navedene i dodatne psihosocijalne okolnosti koje mogu biti indikatori za pojavu nasilja u porodici.

Vlada TK je, kao i do sada, u Kantonalnom budžetu za 2022. godinu osigurala 114.000 KM za sufinansiranje Sigurne kuće Udruženja Vive žene, čime je ispunjena obaveza Vlade da Sigurnu kuću finansira u iznosu od 30%.

Vezane vijesti

TUZLA