17.8 C
Tuzla
08.09.2024.

Treba vam vodonepropusna odjeća, kako čitati deklaracije?

S obzirom da smo dočekali snijeg i zaželjeli se boravka na otvorenom, bilo da putujemo ili idemo na neko od lokalnih sankališta treba nam dobra odjeća za boravak vani kada su padavine. Da bi se skijanje, sanjkanje, ali i klasična šetnja snijegom pretvorila u pravu zimsku avanturu, prije svega, potrebno je odabrati kvalitetnu zimsku obuću i odjeću.

Goretex, Sympatex, Dermizax, PowerTex – koje oznake pratiti?

Membranska odjeća prvenstveno je osmišljena da bude dobar izolator od vanjskih uvjeta kao što su vjetar, kiša, sunce, vlaga i hladnoća pa je veoma važno da odjeća ima dobru ventilaciju. Zašto je to toliko važno? Prisjetite se svog izlaska na snijeg. Isprva vam je veoma hladno, no već nakon prvog spusta na skijama, tijelo se zagrije. Zbog toga je veoma važno odabrati odjeću koja ”diše” tako da nakon svake aktivnosti, vaša odjeća ostane suha.

Isto tako, veoma je važno adekvatno odabrati materijal prema stupnju vodonepropusnosti.

Najčešće oznake za vodonepropusnost na artiklima su od 1.000 mm do 18.000 mm. Odjeća koja nosi oznake membrana kao što su npr. Goretex, Sympatex, Dermizax, PowerTex, obično imaju zaštitu 18.000 mm ili više te se smatraju najkvalitetnijim komercijalnim zaštitama.

Jakne koje sadrže oznaku 3.000 mm već dobro podnose loše vremenske uvjete pa uz njih bez problema možete dva, tri sata provesti na kiši.

Za sve one koji zimi rekreativno borave na otvorenom, sasvim je dovoljno da odaberu jaknu oznake 6.000 mm jer takve jakne mogu održati tijelo suhim, a s druge strane odlično ”disati” i biti prikladne za svako godišnje doba. Ako ipak spadate u onu skupinu koja većinu vremena zimi provodi u prirodi, tada se isplati kupovati jaknu najvećeg ranga.

skijaška oprema
Skijanje i sankanje ilustracija

Kondenzacija odjeće

Problem do kojeg često dolazi kod ovakvog zimskog asortimana jest kondenzacija. Kako biste smanjili njezine utjecaje, najbolje je odjevati se slojevito. Prvi sloj, Baselayer, nužan je kako bi majica upila višak vlage te nakon toga dolaze ostali slojevi odjeće.

Upravo je zbog toga prilikom kupnje potrebno obratiti pozornost na Breathebility, odnosno, oznaku koja vam pokazuje kako artikl ”diše”. Omjer ispod kojega ne biste trebali ići jest 3.000 do 4.000 G/SQM/24 HRS. Kao i u slučaju vodonepropusnosti, ova oznaka također govori o kvaliteti materijala – što je brojka veća to će materijal manje kondenzirati.

Ako želite biti potpuno spremni, pratite i Windstopper oznake kako bi vas odjeća odlično štitila i od vjetra.

etiketa sa deklaracijom zimske jakne
Etiketa sa deklaracijom zimske jakne

Održavanje

Važno je da artikle perete na maksimalno 40 stepeni, ponekad i 30, a oznaku ćete pronaći na etiketi, ne stavljate omekšivač prilikom pranja je on može razgraditi tehnologiju, te ne sušite u sušilici za rublje.

 

Vezane vijesti

TUZLA