U udomiteljsku porodicu može biti smješteno najviše troje djece, s tim da ukupan broj djece koja žive u toj porodici, uključujući i djecu udomitelja, ne može biti veći od pet.
Iako se najveći broj djece bez roditeljske skrbi još uvijek smješta u domove i ustanove socijalne zaštite, ohrabruje podatak da se na području Federacije BiH razvija svijest o značaju udomiteljstva. To potvrđuje i stalni rast broja udomiteljskih porodica posljednjih godina.
Potrebna bolja regulacija
Prema podacima Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, trenutno je aktivno oko 350 udomiteljskih porodica, a očekuje se dalji rast jer institucije kontinuirano rade na edukaciji i osposobljavanju udomitelja.
Najveći broj djece koja su smještena u udomiteljske porodice ima između nula i deset godina. U toku su pripreme novih zakonskih rješenja koja bi trebala dodatno urediti ovu oblast i porodicama koje se odluče na udomiteljstvo pružiti više podrške.
IZDVAJAMO: Učestali ugrizi zmija u BiH, ograničene zalihe seruma i upozorenje građanima na oprez
Iz resornog ministarstva najavljeno je da će uskoro u parlamentarnu proceduru uputiti izmjene i dopune Zakona o udomiteljstvu, koji predstavlja temelj za razvoj sistema.
Kako je naveo federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, ove izmjene imaju za cilj dodatno jačanje sistema udomiteljstva – kroz obavezne edukacije za sve udomitelje, jasnije procedure prije smještaja djeteta te jaču zaštitu prava djece i veću podršku udomiteljima.
„Udomiteljstvo nije samo pružiti dom, to je ulaganje u djecu koja će imati djetinjstvo i sutra biti funkcionalni, zdravi članovi društva,“ kazao je Delić na nedavno održanoj konferenciji „Udomiteljstvo u Federaciji BiH: živjeti, odrastati i graditi sistem zajedno“.
Prema Zakonu o udomiteljstvu Federacije BiH, osoba koja želi biti udomitelj mora biti državljanin BiH, punoljetna, s prebivalištem u Federaciji BiH, poslovno i zdravstveno sposobna, te imati najmanje srednjoškolsko obrazovanje.
Također, mora dokazati da članovi domaćinstva nemaju neizmirenih poreznih obaveza. Neophodno je posjedovati kompetencije za zaštitu, njegu, odgoj i zadovoljavanje drugih potreba udomljenika, što procjenjuje nadležni centar za socijalni rad, te osigurati odgovarajuće stambene i materijalne uslove.
Ko može biti udomitelj?
Udomljenik može biti dijete ili mlađa punoljetna osoba do završetka redovnog školovanja, a najduže do 26. godine života, ako se ne može zaposliti. Udomiteljstvo se zasniva na ugovoru o međusobnim pravima i obavezama koji potpisuju centar za socijalni rad i udomitelj.
IZDVAJAMO: Šta sve ulazi u radni staž i kako se računa
Dobna razlika između udomitelja i udomljenika ne može biti manja od 25 niti veća od 50 godina, osim ako je stručni tim procijenio da je drugačije rješenje u najboljem interesu djeteta. Udomitelj ne može biti mlađi od 25 niti stariji od 65 godina, osim kod srodničkog udomiteljstva ili ako je to procijenjeno kao najbolje za udomljenika.
Hitno i povremeno udomiteljstvo
U udomiteljsku porodicu može biti smješteno najviše troje djece, ali ukupan broj djece u porodici, zajedno s djecom udomitelja, ne može biti veći od pet. Iznimno, može biti smješteno više od troje djece ako je riječ o braći i sestrama, hitnom ili povremenom udomiteljstvu ili smještaju roditelja s djetetom do godinu dana starosti.
Visina udomiteljske naknade zavisi od broja i vrste udomljenika. Osnovica za izračun je prosječna neto plaća u Federaciji BiH za prethodnu godinu.
Koliko iznosi mjesečna naknada?
Mjesečna naknada udomitelju po jednom udomljeniku iznosi najmanje 15 posto od te osnovice i uvećava se za 15 posto za svakog sljedećeg udomljenika. Kod specijaliziranog udomiteljstva naknada je najmanje 30 posto osnovice, uz povećanje za 20 posto za svakog idućeg udomljenika.
IZDVAJAMO: Federalno ministarstvo objavilo nove iznose: Invalidnine rastu i 2025. godine
Naknada za uzdržavanje udomljenika iznosi najmanje 30 posto osnovice kod tradicionalnog, a najmanje 50 posto kod specijaliziranog udomiteljstva.
Sve ove mjere, ističu nadležni, imaju za cilj da se što više djece bez roditeljske skrbi smjesti u porodično okruženje, gdje će imati sigurnost, podršku i priliku za zdrav razvoj.