Građani Tuzlanskog kantona u narednom periodu imat će pravo obavljati dijagnostičke i laboratorijske usluge i u drugim zdravstvenim ustanovama sa kojima je Zavod zdravstvenog osiguranja zaključio Ugovore.
To se odnosi na deficitarne usluge sa Liste koju je donijelo Kantonalno ministarstvo zdravstva i to sve na teret Zavoda. Da bi ostvarili pravo na pružanje ovih usluga, građani moraju posjedovati medicinsku dokumentaciju.
„ Za dijagnostičke deficitarne usluge osigurano lice treba pribaviti mišljenje stručnog tima sa UKC -a Tuzla, dok za laboratorijske usluge je dovoljno dostaviti specijalistički nalaz nadležnog ljekara koji će indicirati tu laboratorijsku uslugu. Sam postupak je vrlo jednostavan. Osigurano lice se sa dokumentacijom javlja doktoru, izabrani doktor izdaje uputnice na koje će Zavod dati saglasnost i osigurano lice prema mjestu prebivališta podnosi zahtjev za odobravanjem, mi dajemo saglasnost u skladu sa ugovorima za obavljanje tih usluga u zdravstvenim ustanovama“, rekao je Riad Kurtalić, viši stručni suradnik za odnose sa javnošću ZZO TK.
S obzirom na to da se potpisivanjem ovih ugovora zdravstvene ustanove obavezuju da će građanima pružati usluge u što kraćem roku, a najduže 30 dana od dana izdavanja saglasnosti, to će smanjiti duge liste čekanja, a osiguranici zdravstvene usluge neće morati obavljati u drugim kantonima, ili državama.
E- LEGITIMACIJA
Zavod zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona od prošle godine do sada, izdao je oko 350 hiljada elektronskih legitimacija koje se koriste u procesu integrisanog informacionog sistema u zdravstvenoj zaštiti.
Oko 40 hiljada građana još uvijek nije ni predalo zahtjev, stoga iz Zavoda apeluju na građane da to urade do kraja ove godine kako bi mogli nastaviti koristiti zdravstvene usluge.
„ Nakon 1.1.2024. godine zahtjev za e-legitimaciju će moći podnijeti samo novi slučajevi koji ulaze u osiguranje kao što su novorođenčad ili eventualno reizdavanje u smislu odštete e-legitimacije. Posle toga neće se više moći koristiti papirne odnosno dosadašnja zdravstvena legitimacija nego isključivo e-legitimacija u ugovornim zdravstvenim ustanovama“, navodi Kurtalić.
Iz Zavoda također pozivaju građane koji još nisu preuzeli elektronsku legitimaciju da to urade u što kraćem roku, a takvih je oko deset hiljada.
RJEŠENJA ZA POVRAT SREDSTAVA ZA UPLAĆENU PREMIJU OSIGURANJA
Zavod zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona do sada je izdao 25 hiljada rješenja za povrat sredstava od uplate premije osiguranja za ovu godinu, takozvanih markica. Uplata sredstava na račun moguća je nakon preuzimanja pravosnažnog rješenja. Pored toga, povrat sredstava Zavod realizuje i na druge načine.
„ Mi smo osiguranim licima koja ne mogu doći zbog obaveza da preuzmu rješenje, da ostave podatke odnosno svoju e – mail adresu gdje ćemo mi skenirati rješenje i na taj način im poslati i kada to rješenje bude vidljivo u tom meilu od osiguranog lica mi ćemo smatrati da je to rješenje pravosnažno i na osnovu toga izvršiti povrat sredstava za uplaćenu premiju osiguranja“, ističu iz Zavoda.
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja TK navode da postoje slučajevi podnošenja zahtjeva za povrat sredstava a da podnosioci nemaju otvoren žiro račun, stoga će takvim osobama pravosnažno rješenje poslati putem pošte.
PRUŽANJE USLUGA RADIOTERAPIJE I CITOTERAPIJE
S obzirom na to da zbog kvara na aparatu u UKC-u Tuzla, onkološki pacijenti na terapiju idu u druge gradove, Zavod zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona pojasnio je svoje nadležnosti, odnosno da Zavod ne finansira sve troškove koje pacijenti imaju. Kompletna nadležnost, kako kažu za obezbjeđivanje zdravstvene zaštite je na Fondu Solidarnosti Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja.
„ Ono što je obaveza Zavoda i što je bilo nedoumica u posljednje vrijeme, gdje osigurana lica nisu znala na koju adresu da se obrate, obaveza zavoda je da tek nakon što osigurano lice dobije saglasnost za obavljanje radioterapije i citoterapije da izvrši ovjeru uputnica za dio troškova u toku liječenja tim zdravstvenim ustanovama, odnosno da pokriva tok ležanja i sve ono što će se pružiti, a u toku liječenja radioterapijom sve ono što je neophodno. Isključivo samo dio troškova dok osigurano lice provodi postupak radioterapije ili prima citoterapiju“, kaže Kurtalić.
Iz Zavoda posebno naglašavaju da je UKC Tuzla nadležan za izdavanje saglasnosti za pružanje usluga radioterapije i citoterapije, odnosno da Komisija Fonda solidarnosti izdaje saglasnost za navedene usluge. Nakon toga, Kantonalni Zavod na osnovu medicinske dokumentacije ovjerava uputnicu za pokrivanje dijela troškova.