7.8 C
Tuzla
25.04.2024.

Izvještaj o izvršenom pregledu, kontroli i reviziji finansijskih izvještaja političkih stranaka

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je na 16. sjednici primila na znanje Informaciju o izvršenom pregledu, kontroli i reviziji finansijskih izvještaja političkih stranaka za 2020. godinu, sa nalazima revizije.

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine će, u skladu sa odredbom iz člana 10. stav (7) Zakona o finansiranju političkih stranaka, osigurati javnosti pristup izvještajima o reviziji političkih stranaka sa nalazima revizije i mišljenjem revizora, tako što će ih objaviti na svojoj internet stranici www.izbori.ba, a mišljenje revizora i u “Službenom glasniku BiH”, navodi se u saopćenju Centralne izborne komisije BiH.

U skladu sa odredbom Zakona o finansiranju političkih stranaka Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine će obavijestiti nadležne porezne uprave o šest političkih stranaka za koje postoje indicije da su u 2020. godini prekršile porezne i finansijske propise kao i Upravu za indirektno oporezivanje BiH o indicijama da je pravno lice, prilikom pružanja usluga za dvije političke stranke u 2020. godini prekršilo propise iz oblasti indirektnih poreza.

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine će, u skladu sa članom 17. Zakona o finansiranju političkih stranaka, podnijeti Izvještaj o pregledanom stanju finansijskog poslovanja političkih stranaka u 2020. godini Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.

Na sjednici je razmatran i Završni izvještaj ODIHR-ove (Ured za demokratske institucije i ljudske prava pri OSCE-u) međunarodne misije za posmatranje izbora, Bosna i Hercegovina- Opći izbori, 2. oktobar 2022. koji je objavljen 2. februara ove godine.

U navedenom izvještaju ODIHR-a je pored ostalog navedeno da je Centralna izborna komisija (CIK) provela izbore efikasno, transparentno i u zakonskim rokovima, unatoč kašnjenjima uzrokovanim kasnom isplatom potrebnih sredstava i kritičnim nedostatkom ljudskih resursa.

Prije izbora, komisije na višim nivoima, posebno CIK, uživale su povjerenje većine izbornih aktera. Postoji opšte  povjerenje u tačnost biračkog spiska. Dok je CIK poduzimala stalne napore da ukloni zastarjele unose iz biračkog spiska, njeni napori su bili ometeni nedostatkom efikasnog mehanizam prijave i brisanja imena umrlih građana iz lokalnih baza podataka matičnih ureda. CIK je održavala redovne sjednice koje su bile otvorene za javnost i prenosile su se putem interneta, što je doprinijelo transparentnosti.“

U saopćenju se navodi da je Centralna izborna komisija BiH usvojila Odluku o zaklјučivanju i potvrđivanju broja upisanih birača u Centralni birački spisak za prijevremene izbore za gradonačelnike Grada Bihać, Tuzla, Srebrenik i Zvornik i načelnika Općina Bratunac i Vogošća na dan održavanja prijevremenih izbora 5.februara   prema kojoj je u Centralni birački spisak za navedenih šest općina/gradova upisano 309.479 birača.

Na sjednici je podnesen i Izvještaj  o provedenim  aktivnostima na organizaciji prijevremenih izbora za gradonačelnika Grada Bihać, Tuzla, Srebrenik i Zvornik i načelnika Općine Bratunac i Vogošća koji su održani 5.februara, saopćeno je.

Vezane vijesti

TUZLA