20.5 C
Tuzla
29.04.2024.

Obilježavanjem „Ljubičastog dana“ ističe se važnost podrške oboljelima od epilepsije

Svake godine 26. marta obilježava se „Ljubičasti dan“, odnosno dan podrške oboljelima od epilepsije. Univerzitetski klinički centar Tuzla od 2011. godine provodi niz aktivnosti kako bi obilježio ovaj dan, koji ujedno znači i borbu protiv stigmatizacije osoba s epilepsijom.

Epilepsija je jedna od najčešćih neuroloških oboljenja, od kojeg boluje jedan posto čovječanstva. Kada je riječ o našoj zemlji, prema podacima Instituta za javno zdravstvo u Federaciji BiH ima 8370 ljudi oboljelih od epilepsije, a u Republici Srpskoj šest hiljada.

„U toku prošle godine kroz epileptološke ambulante prošlo je 1803 pacijenta i urađen je 1941 EEG. To vam govori koliko je osoba kojima je potrebna naša pomoć“, kazala je prim. dr.med.sc. Larisa Kovačević, šefica Odjeljenja opšte neurologije.

Budući da u našem kantonu ima mnogo pacijenata koji su školskog uzrasta, doktorica Zonić ističe da je veoma važno edukovati druge o ovoj bolesti, najčešće kroz promotivne kampanje u školama.

„Imamo mnogo pacijenata koji su djeca ili mlađa populacija školskog uzrasta, oni veoma teško prihvate svoju dijagnozu. S njima se obavi razgovor kada im saopštimo da moraju uzimati lijek, objasnimo o čemu se rade te ih savjetujemo šta i kako da urade kada se desi napad“, pojašnjava dr. mr.med.sc. Lejla Zonić, specijalistkinja neuropsihijatar.

Stručnjaci ističu da je jedini način borbe protiv stigme edukacija. Upravo zbog toga, ove nedjelje, 24. marta, bit će organizovano druženje sa građanima u Bingo City Centru, gdje će imati priliku na zanimljiv način saznati nešto više o ovom oboljenju. Aktivnosti povodom „Ljubičastog dana“ su planirane i tokom cijele sedmice.

„Tokom naredne sedmice i za „Ljubičasti dan“ 26. marta planirali smo posjete osnovnim i srednjim školama, gdje ćemo napraviti radionice s djecom i razrednicima kako bismo im pokazali da epilepsija nije ništa posebno u odnosu na druge bolesti i da se ne trebaju ustručavati kada neko od njihovih drugara dobije epileptični napad i da mu budu spremni pomoći“, kaže dr. Lejla Avdić, specijalistkinja neuropsihijatar.

Epileptični napadi su nepredvidivi i manifestuju se na različite načine. Ono što je pozitivna stvar jeste da su antiepileptici, odnosno lijekovi koji se koriste za liječenje ovog oboljenja na esencijalnoj listi, što znači da ih pacijent dobija besplatno.

Vezane vijesti

TUZLA