22.8 C
Tuzla
08.09.2024.

Počela sezona godišnjih odmora – Kako se pripremiti?

Pripreme za putovanje ponekad znaju biti komplikovane, posebno ukoliko na odmor idete sa djecom ili na duži vremenski period. Stomačne tegobe, osipi, alergijske reakcije, ubodi insekata ili opekotine od sunca svakako su nešto što cijeloj porodici može pokvariti odmor, stoga je dobro na vrijeme pripremiti tzv. putnu apoteku.

Ono što čini sadržaj svake putničke apoteke predstavljaju analgetici lijekovi koji se koriste za ublažavanje bolova i povišene tjelesne temperature, te u slučaju blage prehlade. Najčešće je to paracetamol ili ibuprofen u dozi i jačini prilagođenoj za djecu i odrasle”, istakla je za RTV Slon Lejla Baručija, stručna saradnica za fitofarmaciju u INZ.

S obzirom na to da promjena ambijenta može izazvati kožne infekcije, u putnoj apoteci trebaju biti i gelovi koji ublažavaju crvenilo i otok, te preparati za zaštitu od sunca. Neizostavan sastojak putne apoteke treba da budu toplomjer i kapi za nos. Također, poželjno je imati i tablete protiv bolesti vožnje, te pastile za grlo koje ublažavaju bolove u grlu.

Pored navedenih lijekova ono što bi uvijek trebalo da se nađe u putnoj apoteci su probiotici. Crijevne infekcije su česte na putovanjima, te je poželjno na put ponijeti probiotik koji će olakšati obnavljanje crijevne flore. Preporuka je upotreba probiotika i prije samog putovanja da bi se spriječila putna dijareja, a naročito se preporučuje putnicima koji putuju u neke egzotične zemlje”, navodi Baručija.

Iako se većina navedenih sredstava i lijekova može kupiti bez recepta, ukoliko planirate putovanje preko granice, potrebno se informisati koja pravila važe za ulazak u zemlju u koju putujete. Ukoliko ove godine ljetujete u Hrvatskoj, količinu lijekova koje prenosite morat ćete ograničiti.

Ako govorimo o lijekovima, pogotovo koji sadrže psihotropnu tvar, takva vrsta lijekova se može nositi isključivo uz preporuku ljekara da se takva vrsta lijekova treba koristiti i to za period do sedam dana” , smatra Ratko Kovačević, glasnogovornik Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Nije ograničena samo količina lijekova. Na Hrvatskoj granici kontrole ličnog prtljaga od ove godine dosta su strožije. Stoga, zaboravite na prenos mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda, osim 2kg mlijeka u prahu kao hrane za bebe.

Ako je riječ o akciznoj robi onda je važno napomenuti da kada prelaze granicu automobilima mogu unijeti samo dvije kutije cigareta, litar alkoholnog pića, četiri litre vina i 16 litara piva. Također, proizvodi kao što su kolači, keks, čokoladi, mogu se unositi ali sa naznakom da je riječ o proizvodima koji će se koristiti za vrijeme boravka u Republici Hrvatskoj”, mišljenja je Kovačević.

Iz Uprave za indirektno oporezivanje navode da građani imaju i ograničen prenos novca, odnosno u susjednu nam Hrvatsku mogu unijeti do 10 hiljada eura, a da to ne moraju prijaviti carinskoj službi.

INZ: Na put nigdje bez putne apoteke

Vezane vijesti

TUZLA