20 C
Tuzla
09.09.2024.

Zahirović: Potrebno je da osobe s invaliditetom budu uključene u procese donošenje odluka

Informativni centar za osobe s invaliditetom ‘Lotos’ iz Tuzle i Udruženje slijepih Kantona Sarajevo okupili su predstavnike vlasti, organizacija osoba s invaliditetom i javnih ustanova/institucija na inicijalnom sastanku u Sarajevu koji za cilj ima doprinijeti razvoju javnih politika Bosne i Hercegovine u oblasti invalidnosti zasnovanih na konceptu ljudskih prava zacrtanom u međunarodnim dokumentima.

Sastanak je dio Projekta ‘Kreiranje politika u BiH uz poštivanje ljudskih prava i prava osoba sa invaliditetom’, koji se realizira uz finansijsku podršku EU, a trebao bi osigurati da donosioci odluka pokazuju bolje razumijevanje i primjenu Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom (CRPD).

Voditelj Projekta i izvršni direktor Informativnog centra ‘Lotos’ Suvad Zahirović kazao je na otvorenju skupa da su, Udruženje Lotos i Udruženje slijepih KS na osnovu dugogodišnjeg iskustva, prepoznali potrebu dodatnog napora da bi uspostavili strateška održiva partnerstva između donosilaca odluka i organizacija osoba s invaliditetom.

– Samo tim partnerstvima bit će osigurano da se kreiraju politike u oblasti invalidnosti, ali i generalne politike u ovoj zemlji, koje će uvažiti koncept ljudskih prava i uključiti pitanje invalidnosti u kontekstu koncepta ljudskih prava i uz poštivanje Konvencije o pravima osoba s invaliditetom UN-a, koju je BiH ratificirala 2010. godine – naglasio je.

Uvjeren je da će, svi zajedno u narednih 30 mjeseci realizacije Projekta, uspostaviti barem temelje novih partnerstava i načina kreiranja politika u oblasti invalidnosti tako da osobe s invaliditetom odnosno njihove organizacije zauzmu poziciju strateških partnera u institucijama gdje se kreiraju odluke, koje se tiču osoba s invaliditetom.

– Ne u fazi kad odluke već budu završene, nego u fazi kad se odluke i politike pripremaju. U tom procesu organizacije osoba s invaliditetom artikuliraju interese i potrebe osoba s invaliditetom i prevedu ih u politike i odluke koje će biti smjernice institucijama odnosno društvu na koji način se odnositi prema tim osobama – naglasio je Zahirović.

Kako je kazao, žele vidjeti promjene u bh. društvu, u kontekstu da koncept ljudskih prava postane ključna vodilja u kreiranju odluka odnosno politika koje se tiču svih građana pa i osoba s invaliditetom jer ‘barem želimo da sanjamo da jesmo ravnopravni građani i da tome težimo’.

Podsjetio je i na rečenicu da ono što je dobro za osobe s invaliditetom, dobro je za sve. Kako je kazao, ponavljaju tu rečenicu posljednjih petnaestak godina a višestruko je potvrđena u praksi. Namjera im je da promjene, koje žele postići za osobe s invaliditetom, budu benefiti i za cijelu zajednicu.

– Potrebno je da osobe s invaliditetom, odnosno njihovi predstavnici, budu uključeni u procese donošenje odluka da bi garantirali da npr. standard prisupačnosti, koji među ostalim proklamuje Konvencija o pravima osoba s invaliditetom UN-a, bude dosljedno primjenjen – kazao je Zahirović.

Slično je, kaže i u oblasti obrazovanja. Svi su deklarativno suglasni da osobe s invaliditetom imaju na to pravo, međutim u praksi je to, kako je kazao, još daleko od onoga što je potrebno osobama s invaliditetom i što oni u procesu obrazovanja mogu postići.

Direktor Udruženja slijepih KS Fikret Zuko kaže da su odlučili ojačati organizacije osoba s invaliditetom i raditi zajedno sa institucijama vlasti da bi vlasti promijenile pristup spram osoba s invaliditetom kao i javnosti objasniti šta to žele te osobe.

– Mi, osobe s invaliditetom, želimo samo da budemo što je moguće ravnopravniji građani. Prava da ostvarujemo pod istim uvjetima, kao i ostali, ali bez dodatnih troškova za nas. Država je dužna da nam to osigura, ovim projektom ćemo pokušati uraditi što je u našoj moći, da stanje promijenimo – kazao je. Koristit će, kaže Zuko, iskustva iz država EU, ali i iz nekih od zemalja iz okruženja. Vjeruje da će, na kraju realizacije Projekta, moći reći da su napravili barem jedan ozbiljniji korak.

Udruženje ‘Lotos’ iz Tuzle i Udruženje slijepih Kantona Sarajevo upriličili su inicijalni sastanak u okviru Projekta koji je započeo u februaru ove godine i trajat će do 31. jula 2026. godine i provodit će se na području cijele Bosne i Hercegovine.

Vezane vijesti

TUZLA