Tuzlanski konvoj spasa: Zločin koji još uvijek čeka suđenje
Jedinice HVO-a 4. juna 1993. godine na prilazima Novom Travniku, kod Nove Bile, u naselju Rankovići, napale su „Tuzlanski konvoj spasa“.
Posljedice tog zločinačkog napada na konvoj, za što do danas niko nije procesuiran, je 7 ubijenih vozača konvoja: Fikret Hadžibeganović, Fikret Ademović, Mustafa Karić, Hamdija Mutišević, Hasan Gušić, Hazim Grahić i Adil Akeljić. Sudbina Salke Memića je nepoznata, a traga se za još 3 lica ubijena u ovom napadu.
Iako su ovaj zločin dokumentovale kamere HTV-a i CNN-a do danas još niko nije procesuiran. Zločin se dogodio u zoni odgovornosti koju je kao vojni tužilac HVO pokrivao Marinko Jurčević, jedno vrijeme glavni tužilac u Tužilaštvu BiH.
U ovoj činjenici se i krije odgovor na pitanje zašto ovaj zločin nije procesuiran. Jurčević je čovjek koji sve zna o zločinu kod Nove Bile, jer je po funkciji i komandnoj odgovornoisti bio četvrti čovjek u hijerarhiji HVO u to vrijeme.
“Ova činjenica i objašnjava zašto predmet „Tuzlanski konvoj spasa“ luta od tužilaštva Srednje bosanskog kantona do Tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona, Tužilaštva BiH (baš u vrijeme kada je funkciju glavnog tužioca obavljao Marinko Jurčević) da bi ponovo bio vraćen Tužilaštvu Srednje-bosanbskog kantona u čijim ladicama skuplja prašinu.” pojašnjavaju iz Fondacije Istina, Pravda, Pomirenje iz Tuzle
Po komandnoj odgovornoti kao 2. čovjek u strukturi HVO je Milivoje Petković koji se u trenutku napada na tuzlanski konvoj zatekao na licu mjesta u vozilu UNPROFOR-a.
“Za neke druge zločine Petković je u Hagu nepravosnažno osuđen na 20 godina zatvora˝, saopćeno je iz Fondacije.
Opljačkana su 142 kamiona, 20 putničkih automobila, 9 kombija, 2 sanitetska vozila sa opremom i lijekovima, roba široke potrošnje u vrijednosti 17 miliona KM i oko 500 tona druge robe čija vrijednost nije procjenjena, te 1,3 miliona KM u novcu.
Poznato koja imena su roditelji u BiH najčešće davali djevojčicama i dječacima u prošloj godini
Bez papira i čekanja: Provjerite je li vaša općina na listi za elektronsku CIPS razmjenu?