Prema datumu pokretanja United Nations Radio-a, međunarodne radijske stanice Ujedinjenih naroda, koji je prvi puta emitirao svoj program upravo na današnji dan 1942. godine, UNESCO je proglasio 13. februar za Svjetski dan radija.
Zlatne godine radija bile su između 1930. i 1945. godine, u vrijeme čuvenih sapunica – radijskih drama koje su se emitirale svakodnevno a okupirale pažnju ogromnog broja slušatelja. Naziv sapunica porijeklo vuče iz činjenice da su te serije emitovane tokom dana, kada su u kućama uglavnom bile domaćice i u njima su se oglašavali novi modeli sapuna i sličnih kućnih potrepština.
Iako je nekada bio veoma popularan medij, danas ga sve više zamjenjuju televizija i Internet, no pravi ljubitelji dobrog zvuka i zanimljivih priča još uvijek su vezani ovaj medij.
U Bosni i Hercegovini danas je prisutan dualni model emitovanja, što podrazumijeva uravnoteženu zastupljenost komercijalnih i javnih emitera, kao i lokalnih radio-stanica.
Prema registru korisnika dozvola Regulatorne agencije za komunikacije, danas se u Bosni i Hercegovini emituju 154 radijska programa, od čega 147 radijskih programa putem zemaljske radiodifuzije (FM), dvije radio-stanice koje emituju na srednjim talasima, a registrovane su i dvije neprofitne radio-stanice. Takođe, radijski program emituju i tri javna RTV servisa u BiH.
Među radio stanicama prisutnim u BiH je i naš Radio Slon. Krajem decembra Radio Slon proslavio je 29. rođendan.