IPI: Hitno omogućiti dopremu hrane i zaštitu novinara u Gazi – Glad postala oružje rata

Međunarodni institut za štampu (IPI) pridružuje se pozivima za hitnu akciju kako bi se zaustavila rastuća humanitarna kriza u Gazi, dok svetske novinske organizacije upozoravaju da njihovi novinari tamo gladuju. Izrael mora odmah omogućiti dopremu hrane koja spašava živote novinarima i drugim civilima u Gazi. Međunarodna zajednica takođe mora izvršiti efikasan pritisak na Izrael da dozvoli svim novinarima ulazak i izlazak iz teritorije, kao i dokumentovanje katastrofe koja se odvija.

U bezpresedanskom zajedničkom saopštenju ove nedelje, Associated Press, Agence France-Presse, BBC News i Reuters – četiri vodeće svetske novinske agencije – izjavile su da njihovi novinari na terenu „sve teže uspevaju da prehrane sebe i svoje porodice“. Mediji su dodali: „Novinari podnose mnoga odricanja i teškoće u ratnim zonama. Duboko smo uznemireni što je sada i glad postala jedna od njih.“ Al Jazeera Media Network je u posebnom saopštenju navela da se njihovi novinari „sada bore za sopstveni opstanak“ usled masovne gladi.

Novinari AFP-a i Al Jazeere podelili su potresna svedočenja o uslovima na terenu. Jedan fotograf AFP-a je rekao: „Više nemam snage da radim za medije. Telo mi je iscrpljeno i ne mogu više da radim.“ Dopisnik Al Jazeere Arabic iz Gaze izjavio je da „se davi u gladi“. U intervjuu za NPR, direktor globalnih vesti AFP-a Phil Chetwynd rekao je da agencija pokušava da evakuiše svoje preostale saradnike iz Gaze, što zahteva dozvolu Izraela.

IPI u svom nedeljnom biltenu poziva na pretplatu kako bi se dobijale vesti o slobodi medija, prilike za novinare i informacije o inovacijama u medijima.

Dramatična upozorenja dolaze u trenutku kada je više od 100 međunarodnih humanitarnih organizacija izjavilo da masovna glad u Gazi sada ugrožava i živote humanitarnih radnika, dok broj civilnih žrtava neprestano raste.

U međuvremenu, Izrael i dalje odbija da dozvoli ulazak međunarodnim novinarima u Gazu kako bi nezavisno izveštavali o ratu i humanitarnoj situaciji, što ometa slobodan protok informacija i ograničava izveštavanje o krizi.

U toku sukoba, koji traje od oktobra 2023. godine, novinari i mediji u Gazi trpe ogroman danak. Prema podacima Komiteta za zaštitu novinara (CPJ), najmanje 186 novinara i medijskih radnika ubijeno je u Gazi, na Zapadnoj obali, u Izraelu i Libanu.

Ovo je najveći broj ubijenih novinara u nekom oružanom sukobu u ovom vremenskom okviru do danas. Nezavisne istrage, kao što su one koje je sproveo Forbidden Stories, otkrile su više od deset slučajeva u kojima su novinari bili namerno meta izraelske vojske – što predstavlja ratni zločin prema međunarodnom pravu.

IPI je u više navrata, u saradnji sa partnerima, pozivao međunarodnu zajednicu da preduzme hitne mere za zaštitu novinara i obezbedi nesmetan pristup međunarodnim medijima Pojasu Gaze.

Danas, IPI snažno i hitno ponavlja ove pozive, dok se humanitarni uslovi u Gazi brzo pogoršavaju i dok se novinari i drugi civili suočavaju sa gladi izazvanom ljudskim faktorom. Međunarodna zajednica mora upotrebiti sva diplomatska sredstva koja su joj na raspolaganju kako bi izvršila pritisak na Izrael da osigura bezbedan protok humanitarne pomoći novinarima i drugim civilima. Odgovor međunarodne zajednice u ovom ključnom trenutku može značiti razliku između života i smrti. Vremena više nema.

pročitajte i ovo