11.7 C
Tuzla
28.04.2024.

Borba protiv morbila: SZO hitno poziva na vakcinaciju radi zaustavljanja epidemije

Ured Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u Bosni i Hercegovini izrazio je zabrinutost zbog epidemije morbila koja je proglašena u Tuzlanskom kantonu. Osim u Tuzli i Živinicama, slučajevi morbila zabilježeni su i u Kantonu Sarajevo.

SZO ističe hitnu potrebu za intenziviranjem napora u vakcinaciji kako bi se suzbio prenos i spriječilo dalje širenje ovog ozbiljnog oboljenja.

– Vakcinacija je jedini efikasan način zaštite djece od te potencijalno opasne bolesti. Potrebni su hitni napori u oblasti vakcinacije da bi se zaustavio prenos i spriječilo dalje širenje morbila. Najmanje 95 posto djece mora biti potpuno vakcinisano odnosno primiti dvije doze MRP (morbilli, rubeola, zaušnjaci) vakcine da bi se postigao kolektivni imunitet i spriječilo dalje širenje epidemije – navode iz Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u BiH.

Prema posljednjim podacima, tek nešto više od 60 posto djece je vakcinisano MRP vakcinom u FBiH. Stope vakcinacije za prvu dozu vakcine, koja štiti od morbila, pale su sa 96 posto u 2019. na 93 posto u 2022. širom Evrope dok je pokrivenost drugom dozom pala sa 92 posto na 91 posto u istom periodu.

Kako ističu, da bi se ponovo postigao napredak ka eliminaciji morbila, imperativ je postizanje i održavanje pokrivenosti od preko 95 posto, s dvije doze vakcine protiv morbila.

Epidemija morbila proglašena u Tuzli i Živinicama

Morbili, uzrokovani virusom, lako se prenose putem disanja, kašljanja i kihanja, s posebnim pogođenosti djecom, ali mogu utjecati na sve dobne skupine. Ova bolest može izazvati ozbiljne komplikacije, uključujući upalu pluća, meningitis, sljepoću, konvulzije, te čak dovesti do doživotnog invaliditeta i smrti.

Raste broj oboljelih od morbila: Kako se Tuzla nosi s epidemijom?

Vezane vijesti

TUZLA