Međunarodni je dan podrške žrtvama torture. Ovaj dan se u Bosni i Hercegovini obilježava sa ciljem podsjećanja na posljedice torture iz proteklog rata u našoj zemlji, na težak položaj žrtava torture- logoraša, žrtava seksualnog nasilja i porodica nestalih osoba. Međutim, najveći problem predstavlja što ne postoji zakon koji reguliše prava žrtava torture, ali i slaba informisanost građana.
„Zakon bi bio idelna stvar, da se na neki način govori više o tome. Sama priča odnosno ispričana priča o torturi djeluje ljekovito, a trebalo bi biti edukativna i preventivna u cijelom društvu. Mladi trebaju znati da tortura postoji, da se ona događa, da su ljudi koji su to preživjeli među nama, da neki ćute i neki govore, a mnogi su prestali da govore jer nema sakcioniranja, nema adekvatnbog zakona koji će pokazati ko je počinitelj, a ko preživjela žrtva torture.“ istakla je Branka Antić Štauber, predsjednica Udruženja „Snaga žene“
Kroz logore u BiH je prošlo oko 200 hiljada logoraša u 657 logora gdje je ubijeno oko 30 hiljada osoba, a silovano oko 25 hiljado. Nestalo je oko 35 hiljada osoba, a do danas se, 30 godina nakon početka rata još se traga za 7 hiljada 597 nestalih osoba.