9 C
Tuzla
14.05.2024.

Šest dana nakon događaja u Gradačcu: Prve reakcije nadležnih

Prvi konkretni koraci u reagovanju institucija za femicid i ubistva u Gradačcu. Uprava policije MUP-a TK privremeno je, do okončanja disciplinskog postupka, suspendovala policajku iz Gradačca – protiv koje se vodi interni postupak zbog teže povrede službene dužnosti. O čemu je riječ – službene potvrde nema. Advikat najavljuje tužbu.

„Nakon toga ćemo sačekati da se provede disciplinksi postupak kako bih ja kao njen branilac uvidio dokaze sa kojim dokazima raspolaže Tužilaštvo da vidimo da li su to dokazi dovoljni da se ona suspenduje sa radnog mjesta i još jednom pitanje se povlači, a to je vrijeme suspenzije u momentu dok se ona nalazi na bolovanju.“ rekao je Bakir Hećimović, advokat

Kantonalna Uprava policije reagirala je na jučerašnje navode predsjednice Općinskog suda u Gradačcu koja tvrdi da policija nije dostavila dovoljno dokaza o nasilnosti Nermina Sulejmanovića zbog čega je sutkinja odbacila zahtjev za zabranu prilaska Nizami Hećimović – nekoliko dana prije nego je ubijena.  U saopštenju navode:  u Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici propisano je da nasilje u porodici POSTOJI ukoliko postoje osnove sumnje, što su oni u ovom slučaju – dokazali. Kao i da je sud, temeljem istog obima dokaza, ove godine već izrekao svih zatraženih 16 zaštitnih mjera.

 

„U cilju objektivnog informisanja javnosti, ovom prilikom skrećemo pažnju na odredbe člana 7. stav 1), Zakona o zaštiti nasilja u porodici (“Službene novine FBiH” broj 20/13 i 75/21), u kome je propisano da postoji nasilje u porodici ukoliko postoje osnove sumnje (minimum sumnje) da su pored ostalih učinjene radnje kojim član porodice nanosi fizičku, psihičku bol ili patnju kao i prijetnje koje izazivaju strah od fizičkog, psihičkog nasilja kod drugog člana porodice.“

No, iz Općinskog suda tvrde da dokaza – nije bilo.

„Pa jel vi vidite tu šta? Meni uopće nije jasno ni kako je policija napravila zahtjev, jer iz ove službene zabilježbe to ne proizlazi. Vjerojatno je to žena njima ispričala, ali to nema u spisu.“ dodala je  Slobodanka Kojić, predsjednica Općinskog suda u Gradačcu

No, portal istraga.ba objavio je dokumente koji pokazuju nešto drugo. U policijskom obrazloženju zahtjeva za izricanje zaštitne mjere sudu 07. avgusta navedene su vidljive povrede Nizaminog lica i tijela.

Dio advokata smatra da je Sud trebao postupiti drukčije.

„Ja lično smatram da je postojalo dovoljno agrumentacije da sud odredi mjeru zabrane pa da se teret dokazivanja prebaci na nasilnika pa da on koristi pravo na žalbu i da on dokazuje da nije imao namjeru da počini nešto i da se čitava stvar sa policije i žrtve prebaci na nasilnika. „ rekao je Damir Alić, pravnik

Predsjednica Općinskog suda u Gradačcu, jučer je nekoliko puta istaknula da je Nizama koristila, kako zakon naziva, „blagodet“ da ne svjedoči protiv nasilnog partnera.

„Ali to nije spriječavalo sud da postupi dalje jer je žrtva navela eksplicite u svojoj izjavi da predlaže da se izreknu mjere zabrane upraov zato što je živjela u strahu da će joj se desiti to što joj se desilo.“ nastavio je Damir Alić, pravnik

Sporna je i poruka koju sistem šalje žrtvama nasilja i nasilnicima, bez razjašnjenja šta se tačno dogodilo – 6 dana nakon femicida i ubistava.  Službenog odgovora na pitanje – ko je u sistemu napravio propust – zasad nema. Kao ni kazne za odgovorne.“

 

 

Vezane vijesti

TUZLA