20 C
Tuzla
16.05.2024.

Telefoniranje prilikom prelaska ulice je zabranjeno: Zaboravljate li vi zakonske odredbe?

Jeste li bili u situaciji da prelazite pješački prelaz sa mobitelom u ruci, obavljate telefonski poziv, ili imate slušalice u uhu. Znate li da je to zakonski zabranjeno? Sugrađani s kojima smo razgovarali, uglavnom znaju za tu odredbu, ali je često zaborave. Pojedinci su mišljenja, da je ona i nepotrebna.

Znate li da je korištenje mobitela kada prelazite pješački prelaz zakonski kažnjivo?

”Zaista ne znam, ne znam ni radi čega. Ako gledam u znak i prelazim, ne znam zašto bi bio problem da pređem ulicu”, navodi jedna sugrađanka.

Drugi sugrađanin kaže da zna za zakonske odredbe i da je dobro, jer kad neko koristi telefon, ne vidi ko ide i kuda.

Svjesna je i Jasmina Numanović Stjepanović opasnosti koje vrebaju ukoliko koristi mobitel pri prelasku pješačkog prelaza. No, na momenat je zaboravila na odredbu, pa se našla u situaciji da telefonira dok ide preko prelaza. Dobila je upozorenje, kaže, savjesnog vozača. No, na prvu, nije shvatila o čemu se radi. Gestikulaciju vozača joj je protumačila policajka koja se nalazila u neposredoj blizini.

”Tada mi je službenica lijepo objasnila, znate gospođo na pješačkom prelazu vi ne smijete koristiti telefon. Ostala sam u nekom čudu, ne zato što je to što neko ne zna, nego jednostavno što mi sve te stvari zaboravimo, zbog te svakodnevice, prebrzog načina života. Pa tako bi slučaj i kod mene”, ističe ona.

Jasmina nije kažnjena zbog ovog prekršaja, ali ističe da će ubuduće voditi računa šta čini kada je u ulozi pješakinje. Danas je to učinila samo zbog ilustracije. Prema zakonskim odredbama kazne za prekršioce zakonskih odredbi su od 40 do 200 KM.

Novčanom kaznom u iznosu od 40 KM kaznit će se za prekršaj pješak koji za vrijeme kretanja saobraćajnicom koristi mobilni telefon ili ima slušalice u ušima.

Ako je prekršajem izazvana ili prouzrokovana saobraćajna nezgoda, počinilac prekršaja će biti kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 50 do 200 KM.

”Kazna sama po sebi, po meni nema određeni dovoljan učinak, ona bi trebala biti ta koja nas učini da mi to više nećemo ponoviti. Malo oštrije kazne za određene prekršaje bi trebale da budu. Sa druge strane, moje lično razmišljanje je da su proaktivne mjere upoznavanja, educiranja, razgovora o ovim temema mnogo bolje, nego sam čin kažnjavanja”, kazala je Jasmina.

Edukaciju o ovoj temi provodi naša medijska kuća godinama. U saradnji sa Upravom policije MUP-a TK kroz video priloge i klipove govorimo o saobraćajnim propisima i njihovom poštivanju, ali i kaznama. Odnose se na djecu i mlade, ali pravila važe i za odrasle. Edukativne video sadržaje o pravilima u saobraćaju pogledajte na našem Youtube kanalu.

Ne zaboravite i ovo:

Korištenjem mobitela ili nošenjem slušalica u oba uha dovodite u opasnost i sebe i druge učesnike u saobraćaju koji vas možda pokušavaju upozoriti trubljenjem ili povicima, a vi ih u tom momentu ne čujete.

Hodanje uz korištenje mobitela ili slušanje muzike usporedivo je sa vožnjom automobila uz koncentraciju alkohola od 0,5 promila.

Vezane vijesti

TUZLA