10.5 C
Tuzla
16.10.2024.

U BiH manje rođenih beba i manje razvoda

Manje rođenih beba u BiH

Manje rođenih beba u odnosu na isti period prošle godine evidentirano je u porodilištima širom Bosne i Hercegovine tokom prvih šest mjeseci ove godine.

Naime, prema podacima Agencije za statistiku BiH, u prvih šest mjeseci ove godine registrovano je 11.142 živorođene djece, što u odnosu na period od januara do juna 2023. godine pokazuje pad broja živo rođenih beba za 2,7 posto ili 309 beba.

Odnosno, u istom periodu prošle godine u BiH je na svijet stigla 11.451 živorođena beba.

Broj umrlih osoba u porastu

S druge strane, broj umrlih je mnogo veći, ali je i on u padu. Tačnije, za šest mjeseci ove godine preminule su 17.274 osobe, dok je u istom periodu lani umrlo 17.613 osoba. Pad broja umrlih je prema podacima Agencije 1,92 posto.

Manje sklopljenih brakova

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, od januara do kraja juna ove godine sklopljena su 6.393 braka, pa je tako, poredeći sa istim periodom lani, sklopljen 71 brak manje.

Istovremeno, zabilježeno je 1.067 razvoda, što je, također, manje za 71 razvod u odnosu na prvih šest mjeseci prošle godine.

Šta kažu demografi i sociolozi?

Gledajući sve ove podatke Agencije za statistiku, u posljednje vrijeme dešava se da imamo narušenu starosnu strukturu stanovništva, mišljenja su demografi u našoj zemlji.

Ističu kako na to imaju uticaja dva faktora.

” Utječe prije svega na smanjenje fertilnog kontingenta. Mi u suštini imamo svakog dana sve manje žena koje potencijalno rađaju. Fertilni kontingent je od 15 do 49 godina. Mi svakim danom gubimo obim tog kontingenta, a pogotovo optimalnog kontingenta od 20 do 35 godina”, navodi Aleksandar Majić, demograf.

Također, mišljenja su demografi i kako je došlo do povećanog udjela starog stanovništva iznad 65 godina.

Kako kažu svjedoci smo da je posljednjih deset godina broj rođenih u Bosni i Hercegovini u laganom padu, dok je broj umrlih u velikom povećanju, posebno tokom pandemije korona virusa.

Navodi da neće biti velikih turbulencija kao za vrijeme pandemije, kada je bio povećan mortalitet, i da neće biti ni velikih padova u brojkama na kraju godine.

Također, podsjetio je da podaci koji se objavljuju na mjesečnom ili tromjesečnom nivou nisu zvanični, već preliminarni.

S druge strane sociolozi u našoj zemlji ističu da se već nekoliko godina kao društvo nalazimo u tranzicijskom vremenu, koje, sudeći po svemu dovode do poljuljanosti vrijednosne osnove.

“Na brak utječu i faktori ekonomske prirode a današnja svakodnevnica postala je tenzična i naporna u smislu osiguravanja sredstava za egzistenciju”, mišljenja je Biljana Milošević, sociolog.


Možda će vas zanimati i ovo:

Dostupne platforme, evo kako provjeriti radni staž u BiH?

”Probijen” rok za useljenje, kada će kupci stanova kompleksa Oaza zvanično useliti?

Koliku će pomoć dobiti penzioneri u FBiH?

 

Vezane vijesti

TUZLA