Nakon više od tri godine intenzivnih pregovora, zemlje članice Svjetske zdravstvene organizacije (WHO/SZO) načinile su značajan iskorak u globalnim naporima za jačanje sigurnosti u borbi protiv budućih pandemija.
Finaliziran je Nacrt međunarodnog ugovora koji će biti razmatran na predstojećoj 78. Svjetskoj zdravstvenoj skupštini u maju ove godine.
Ovaj prijedlog ima za cilj unaprijediti globalnu saradnju u prevenciji, pripravnosti i odgovoru na buduće prijetnje pandemijama.
Proces izrade dokumenta započeo je u decembru 2021. godine, na vrhuncu pandemije COVID-19, kada su članice WHO-a formirale Međuvladino pregovaračko tijelo (INB) zaduženo za izradu i pregovaranje o međunarodnom instrumentu u okviru Ustava WHO-a.
Nakon 13 službenih krugova pregovora – od kojih je devet bilo prošireno – te brojnih neslužbenih konsultacija, INB je finalizirao tekst prijedloga ugovora koji će uskoro biti predstavljen državama članicama na usvajanje.
Generalni direktor WHO-a, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, poručio je iz Ženeve da je ovo istorijski trenutak za cijeli svijet.
“Postizanjem konsenzusa o ovom ugovoru, nacije su postavile temelje generacijskog sporazuma koji će učiniti svijet sigurnijim. Pokazali su da je multilateralizam živ, da postoji volja za saradnju i zajednički odgovor na globalne prijetnje. Zahvaljujem svim članicama i njihovim timovima na posvećenosti i neumornom radu. Radujemo se razmatranju ugovora na Svjetskoj zdravstvenoj skupštini i nadamo se njegovom usvajanju”, kazao je Ghebreyesus.
U nacrtu ugovora predlaže se niz ključnih mjera, uključujući:
-
Uspostavljanje sistema za pristup patogenima i razmjenu informacija,
-
Jačanje kapaciteta za istraživanje i razvoj u različitim regijama svijeta,
-
Prijenos tehnologije i stručnog znanja za proizvodnju zdravstvenih proizvoda povezanih s pandemijama,
-
Mobilizaciju obučenog i multidisciplinarnog zdravstvenog kadra u kriznim situacijama,
-
Uspostavljanje globalne logističke mreže za opskrbu i koordinaciju finansijske podrške,
-
Promovisanje pristupa “Jedno zdravlje” (One Health) u prevenciji pandemija,
-
Jačanje otpornosti i funkcionalnosti zdravstvenih sistema širom svijeta.
Važan segment prijedloga odnosi se i na očuvanje suvereniteta zemalja članica. Jasno se navodi da se nijedna odredba ne može tumačiti kao davanje ovlasti WHO-u da nalaže ili propisuje nacionalne zakone ili politike.
Ugovor neće obavezivati države na konkretne mjere poput obavezne vakcinacije, zabrana putovanja ili uvođenja lockdown-a.
Prema saopćenju iz Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini, ovaj dokument predstavlja balansiran okvir saradnje, koji poštuje autonomiju država, ali istovremeno potiče na zajedničku akciju u suočavanju s globalnim zdravstvenim prijetnjama.