Nikšić najavio poboljšanje standarda života penzionera

Nermin Nikšić premijer Federacije BiH, najavio je poboljšanje standarda života penzionera. Naime, kao je rekao, nakon rasta minimalne plate, sada slijedi bolji status penzionera, poručio je to Nikšić, na predstavljanju dvogodišnjeg rada Vlade u aktuelnom sastavu.
“Preostala nam je velika obaveza za rješavanje statusa penzionera. Intenzivno radimo, a osim redovnog usklađivanja rasta penzija, planirali smo 70 miliona za jednokratnu pomoć penzionerima, te donošenje zakona koji bi stupio na snagu sljedeće godine”, rekao je Nikšić.

Nikšić je u svom obraćanju kazao da Vlada ostaje samokritična i odgovorna u svom radu i vodi se jasnim uvjerenjem da politika mora služiti ljudima. Kako je kazao, ovaj saziv Vlade FBiH je dobio mandat da rješava probleme, a naslijedio je brojne duboko ukorijenjene izazove.

– Umjesto opravdanja, odlučili smo se fokusirati na svoj rad. Umjesto izgovora, tražimo i nudimo rješenja. Uveli smo neophodne sistemske promjene koje nisu uvijek bile popularne. Danas s pravom možemo kazati da se FBiH mijenja na bolje. Otvorili smo vrata reformamama koje su se decenijama čekale, u borbi protiv sive ekonomije, pravednijem sistemu socijalne zaštite, funkcionalnijem pravosuđu i održivoj energetskoj politici – rekao je premijer.

Istaknuo je da ekonomija nije samo „brojka na papiru“, već ona mora doprinijeti boljem životu  radnika, podizanju standarda, otvarati nova radna mjesta i svakodnevnicu činiti boljom.

Navodi da je Federacija BiH finansijski stabilna, što potvrđuju i međunarodne kreditne agencije, javne aukcije trezorskih zapisa, dok vanjski dug FBiH iznosi 18,6 posto BDP-a i on je među najnižim u cijeloj Evropi. U ovom mandatu Vlade FBiH, taj dug je smanjen za gotovo šest indeksnih poena.

– To pokazuje našu posvećenost fiskalnoj disciplini i odgovornom upravljanju javnim finansijama, a konkretno znači stabilnije penzije, redovne plate i više prostora za socijalne politike. U 2024. godini imali smo 5.233 novoregistrovana poslovna subjekta, dok smo u prva četiri mjeseca ove godine došli do 2.209 novoregistrovanih poslovnih subjekata. Poslovni subjekti su ostvarili rast u zemlje Evropske unije od 5,2 posto, odnosno tri milijarde i 38 miliona KM, te za 13,2 posto u zemlje CEFTA-e, odnosno 688 miliona – objasnio je Nikšić.

Navodi da su sve donesene mjere rezultat analiza i hrabrosti da se preuzme odgovornost. Ovaj saziv Vlade je zatekao minimalnu platu u iznosu 596 KM, a danas ona iznosi 1.000 KM. U prva dva mjeseca ove godine Vlada je refundirala doprinose za više od 78.146 za januarsku i 70.951 radnika za februarsku platu s gotovo 20 miliona KM.

Kako je kazao premijer, isplaćena je neoporeziva pomoć radnicima, a sve navedene mjere imale su za cilj povećati raspoloživi dohodak radnika, uz pružanje pomoći poslodavcima, što je razultiralo da je u prva četiri mjeseca 2025. godine evidentiran promet veći od 22 milijarde KM.

– Tržište rada ostalo je stabilno, a zaključno s 30. aprilom imamo 544.512 zaposlenih, što predstavlja rast od 1.441 uposlenog u odnosu na mart, ali 600 manje uposlenih nego u januaru ove godine. Neki poslodavci očito misle da mogu i dalje odjavljivati radnike pa onda tražiti poticaje od Zavoda za zapošljavanje da te iste ljude zaposle. Nakon najave tog poticaja odjavljeno je gotovo 1.500 radnika. Sigurni budite da ćemo spriječiti ovakve zloupotrebe – kazao je Nikšić.

Nikšić je rekao da novim zakonskim rješenjima treba spriječiti trend krađe javnih prihoda. Podsjetio je da će od 1. jula ove godine biti smanjeni doprinosi na teret poslodavaca za 5,5 indeksnih poena, odnosno za 13,5 posto u brutu, dok je do kraja godine planiran i drugi korak, koji će biti sinhronizovan sa Zakonom o fiskalizaciji finansijskih transakcija.

– Početak primjene fiskalizacije u realnom vremenu znači kraj prikrivanja i početak potpune transparentnosti, kada će svaka transakcija biti evidentirana odmah. To znači više novca za penzije, škole, zdravstvo, puteve itd – kazao je.

Nikšić napominje da su u proteklom periodu povećani poticaji za mikro i mala preduzeća, podržani projekti izgradnje poduzetničkih zona, jačanja konkurentnosti, razvoja obrta i novoosnovanih preduzeća, organizacije sajmova, te je prvi put podržan i IT sketor.

Vlada je osigurala 100 miliona KM za refundaciju doprinosa s ciljem očuvanja radnih mjesta, a uvedena je i podrška dijaspori, kako bi ulaganja te populacije u BiH naišla na „plodno tlo“ i otvorila nova radna mjesta. Poljoprivredi je osiguran rekordan budžet i uvedene su mjere podrške, što je, između ostalog, doprinijelo rekordnoj proizvodnji.

– Pokrenut je rad federalnog USKOK-a, čime nakon više od decenije počinje provedba Zakona o suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala. Više od 450 predmeta korupcije i organiziranog kriminala bit će preuzeto od kantonalnih tužilaštava i njima će se baviti poseban odjel. Donijeli smo novi Zakon o zaštiti od nasilja u porodoci i uveli mjeru elektronske zabrane prilaska za nasilnike, osigurali sredstva za sigurne kuće, te uspostavili registar pedofila. U pripremi je i zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti – izjavio je premijer Nikšić.

Kako je kazao, nakon osam godina pripadnici FUP-a i FMUP-a dobili su kolektivni ugovor, u sportu se rješava pitanje trajnih naknada za zaslužne sportiste, izrađena je prva strategija za mlade, postavljen je okvir za borbu protiv nasilja u školama i uvođenje zdravih prehrambenih navika u obrazovni sistem.

Vlada je u prootekle dvije godine također uskladila prava demobilisanih boraca, pokrenula reformu u oblasti trgovine, pokrenula projekt „zaključavamo cijene“, kojim su ograničene cijene osnovnih proizvoda, te izradila strategiju trgovine u FBiH 2025. – 2031. godina.

Pokrenuta je reforma u sektoru rada i socijalne politike, povećani su dječiji dodatak i naknade roditeljima njegovateljima, te 1.000 KM podrške za novorođenu djecu.

– Posebno smo ponosni što smo usvojili Zakon o civilnim žrtvama rata, kao i zakonsko pravo za djecu rođenu kao posljedicu ratnog silovanja. Država mora zaštiti svakog čovjeka. Podržali smo povratnike i povratničke zajednice širom BiH, te izdvojili sredstva za sanaciju posljedica od poplava, a pred nama su nove faze sveobuhvatne sanacije – rekao je premijer.

Nikšić dalje navodi da su usvojena tri zakona koja donose energetsku stabilnost i nezavisnost FBiH, usklađena sa EU legislativom, pokrenut je projekt gasifikacije FBiH, a usvojen je i Zakon o Južnoj interkonekciji.

Namjenska industrija bilježi značajne rezultate i postaje motor razvoja, dok kompanija „Zrak“, umjesto da bude ugašena, danas ugovara nove poslove i traži radnike.  „Energoinvest“ se vraća na puteve stare slave, „BH Telecom“ se širi, Međunarodni aerodrom Sarajevo i Zračna luka Mostar bilježe odlične rezultate, dok je povećanje broja linija evidentno i na Tuzlanskom aerodromu.

Vlada rješava i naslijeđene probleme „Elektroprivrede BiH“, počevši od zatečenog duga od 140 miliona KM, preko zastarjele infrastrukture i nepromišljenog preuzimanja rudnika, što je dovelo do krize.

Potpisan je novi kolektivni ugovor s rudarima koji im omogućava bolji standard. Udvostručen je budžet za razvoj turizma u skladu sa Strategijom do 2027. godine, dok je u nacionalni park „Una“ uloženo 3,25 miliona KM. Za očuvanje standarda penzionera u prošloj godini izdvojeno je 511 miliona KM.

Nikšić navodi da izgradnja autoceste na koridoru Vc i mreže brzih cesta samo su neki od prioriteta Vlade i resornog ministarstva, te podsjeća da je Vlada repogramirala više od 360 miliona duga JP „Autoceste“. Za ovu godinu planirano je 150 miliona KM za javne radove i izgradnju infrastrukture, ako rješavanje imovinsko – pravnih odnosa značajno usporava taj proces.

Naglašava da Fond solidarnosti u zdravstvu više nije „mrtvo slovo na papiru“, već stvarni vid pomoći onima kojima je najpotrebnije, za koji je u protekle dvije godine preusmjereno više od 80 miliona KM, dok su u ovoj godini prvi put za tu namjenu izdvojena sredstva od gotovo 100 miliona.

U pripremi je Zakon o rijetkim bolestima koji rješava pitanje dostupnosti lijekova za više od 8.000 bh. građana. Već su osigurani lijekovi za oboljele od cistične fibroze.

– Ljudi su svjesni da se u zdravstvu 20 godina ništa nije radilo, ali od nas očekuju da sve za dan riješimo. Naravno da to nije moguće, ali siguran sam da aktivnostima i povećanjem sredstava za Fond solidarnosti rješavamo dio problema. Pokušali smo kantonalne zavode zdravstva uključiti u ovu priču i da se oni pobrinu za pacijente koji dolaze iz tih kantona, ali ta inicijativa nije naišla na njihovo razumijevanje, osim u nekim sporadičnim slučajevima. Pokušat ćemo da liste čekanja svedemo na minimum i da pacijentima omogućimo najbolje moguće liječenje. Sjećam se vremena kada je zdravstvo bilo dostupno svim građanima bivše države i mi ćemo nastojati da takav pristup i princip provedemo i u FBiH –  podvukao je.

Od maja 2023. godine do aprila 2025. godine Vlada FBiH je usvojila 12 strategija, 15 strategija je u izradi, usvojila je 31 nacrt zakona, 37 prijedloga zakona, 1.604 odluke, te 44 uredbe. Objašnjava da će FBiH prva na Balkanu dobiti strategiju o upravljanju nelegalno stečenom imovinom.

Vezane vijesti

TUZLA