Izmjene Zakona o plaćama u FBiH tema sastanka sindikata i delegata

Predstavnici Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo i Sindikata policije KS održali su sastanak s delegatima iz Kantona Sarajevo u Domu naroda Parlamenta FBiH. Tema sastanka bila je inicijativa za izmjene Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH, kojom bi se kantonima, općinama i gradovima omogućilo da kolektivnim ugovorima propišu povoljnije koeficijente za plaće zaposlenih.

Iz Sindikata ističu da trenutni sistem nije pravedan, jer državni službenici koji obavljaju iste poslove imaju različite plate u zavisnosti od nivoa vlasti, što dovodi do odliva kadrova na federalni nivo.

Iako inicijativa dolazi iz Kantona Sarajevo, njen cilj je da se izmjene zakonska rješenja koja važe za cijelu Federaciju BiH i omogući veća fleksibilnost svim nižim nivoima vlasti u uređivanju sistema plaća.

Delegati Jelena Pekić, Belma Kapo, Miomirka Melank i Vibor Handžić izrazili su spremnost da učestvuju u rješavanju ovog pitanja, te naglasili kako se mora razmišljati i o izmjenama Zakona o namještenicima.

Naredni sastanak zakazan je za 7. juli.

Vezane vijesti