Narodno pozorište Tuzla će u sklopu 30. godišnjice obilježavanja genocida u Srebrenici ugostiti koprodukcijusku predstavu “Cvjetovi Srebrenice”, rediteljke Lare Parmiani, a predstava je na repertoaru u subotu, 12. jula u 20:00 sati. Ulaz na predstavu je slobodan.
Koproducenti predstave su: Sarajevski ratni teatar SARTR, LegalAliens Theatre (UK) i Međunarodni teatarski festival MESS, a predstava “Cvjetovi Srebrenice“ je predstava kojom se obilježava 30. godišnjica genocida u Srebrenici.
Inspirisana ilustrovanim romanom Aidana Hehira, ova originalna predstava okuplja profesionalne glumce iz Bosne i Hercegovine, Ruande, Ukrajine i Irske, spajajući izvorni tekst s fizičkim teatrom, animiranom projekcijom i ličnim svjedočanstvima – povlačeći paralele između prošlih zločina i sadašnje stvarnosti. Predstava postavlja pitanja: kako se sjećanje čuva, kako se dijeli i zašto nikada ne smije izblijediti.
U predstavi igraju: Selma Alispahić (SARTR), Taz Munyaneza, Valeriia Poholsha, Edin Suljic i Cillian O’Donnchadha.

Srebrenica nije samo historija, ona je i upozorenje
„Ova predstava ne govori u ime Bosne. Ona sluša, odaje počast i pokušava razumjeti kako vaša priča govori svima nama. Također priznaje našu ulogu autsajdera, uz iskren pristup i poštovanje prema materijalu.“, kaže rediteljica Lara Parmiani.
Predstava se odvija kao poetska, politička i vizuelno upečatljiva meditacija o gubitku, odgovornosti i otporu.
U njenom središtu nalazi se sjećanje na Srebrenicu. Ali šta znači sjećanje? Da li je to spomenik, grob, fotografija, svjedočenje preživjelog? Ili može postati čin solidarnosti – nešto što se nosi kolektivno, a ne ostavlja samo na ramenima onih koji su tragediju preživjeli?

LegalAliens Theatre je ansambl koji vode migranti, sa sjedištem u Londonu. Poznati su po radu s izbjeglim i migrantskim umjetnicima, istražujući teme raseljenosti, identiteta i pravde. U razvoju predstave Cvjetovi Srebrenice, nisu imali za cilj da “ponovo ispričaju rat na Balkanu” – zadatak koji s pravom pripada onima koji su ga preživjeli. Umjesto toga, pitali su: Šta svijet može naučiti iz Srebrenice, 30 godina kasnije? I ako se priče ne dijele – kakve su posljedice? Ovo nije predstava koja upire prstom. Ovo je predstava o tome šta znači – sjećati se.
Predstava Cvjetovi Srebrenice, osim u Tuzli, gostovat će i u Beogradu (Srbija), Londonu (Ujedinjeno Kraljevstvo), Oslu (Norveška) i Pisi (Italija), s dodatnim evropskim datumima tokom jeseni 2025.