Postrojavanjem i predavanjem raporta počelo je obilježavanje Dana policije Tuzlanskog kantona. Stotine policajca iz svih jedinica pokazalo je spremnost i stručnost, te opredijeljenost za izvršavanje svakodnevnih zadataka u službi sigurnosti građana. Ipak, na ovaj svečani dan ukazano je i na izazove sa kojima se policija suočava. Jedan od primjera je bio i čin policajca Samira Mustafića koji je 27. marta želeći spasiti život mladiću, ušao u nabujalu rijeku Jalu, te u njoj nestao. Za ovaj čin posthumno mu je dodijeljena medalja za hrabrost.

“Možda je ovo jedan od najtežih Dana policije u mojoj karijeri dugoj 33 godine. Vrhunac svega je bio događaj gdje smo izgubili našeg policijskog službenika prilikom izvršavanja zadataka što je pokazalo da policija i pored svega onoga kroz šta je prošla je spremna da svoj posao radi na častan i profesionalan način”, kazao je Dževad Korman, direktor Uprave policije MUP-a TK.
Jedan od problema sa kojima se Ministarstvo unutrašnjih poslova TK suočava već godinama je nedostatak policijskih službenika. Trenutno MUP-u nedostaje više stotina službenika. Resorni ministar kaže radi se na rješavanju ovog problema.
“Trenutno u TK nedostaje 520 policijskih službenika, po sistematizaciji predviđeno je 1830, ali trenutno smo u zadnjoj fazi konkursne procedure gdje ćemo primiti 250 policajca, čekamo provjere od SIPA-e pa bi na Akademiju trebali otići u oktobru”, kazao je Nedžad Bristrić, ministar unutrašnjih poslova TK
Jedan od prijedloga koje je kantonalna Skupština već razmatrala je i osnivanje škole za obuku policajca u TK.
“I ja sam jedan od inicijatora takve ideje, međutim prije izvjesnog vremena pokušali smo nešto uraditi na federalnom nivou, ali za sada nemamo pozitivnih odgovara, a vremena je sve manje”, naglasio je Korman.
Za tim, kaže federalni ministar unutrašnjih poslova, nema potrebe, jer su kapaciteti postojeće Policijska akademija u Sarajevu prošireni. Ono na čemu će se ubuduće raditi, kaže Isak, je izmjena Zakona koja bi riješila nedostatak policijskih službenika.
“Mi smo sada krenuli u izmjenu Zakona gdje ćemo omogućiti policijskim službenicima koji ostvare uslove 40 godina staža, ali ispod 65 godina starosti, to znači nećemo prelaziti granicu 65 godina, ali ćemo omogućiti svim policijskim službenicma sa stažom koji žele da ostanu u policiji i na takav način ćemo pomoći penzionom fondu jer ćemo uplaćivati doprinose, a tih 1000 do 1500 policajaca koji bi trebali da odu u penziju neće otići u penziju”, rekao je Ramo Isak, federalni ministar unutrašnjih poslova.
Dok se čeka hoće li najavljene zakonske izmjene zaista riješiti dugogodišnji problem nedostatka kadra, Dan policije Tuzlanskog kantona bio je i prilika da se javnosti predstavi materijalno-tehnička opremljenost MUP-a. Izložena je oprema kojom raspolažu sve jedinice, od naoružanja i zaštitne opreme, do specijalizovanih vozila i transportera koji se koriste u složenijim sigurnosnim situacijama.