Američki predsjednik Donald Trump izazvao je burne reakcije nakon što je naredio obnovu i ponovno otvaranje Alcatraza – legendarnog zatvora smještenog na istoimenom otoku u zaljevu San Francisca. Plan, koji je Trump objavio putem Truth Sociala, predviđa da bi Alcatraz ponovo služio kao mjesto za najsurovije i najopasnije prijestupnike današnjice.
“Kad smo bili ozbiljna nacija, znali smo kako se nositi s kriminalcima. Vrijeme je da vratimo tu odlučnost”, poručio je Trump, uz riječi: “Obnovite i otvorite Alcatraz!”
No šta zapravo znači vraćanje u funkciju jednog od najozloglašenijih zatvora u američkoj istoriji?
Otok s dugom i burnom istorijom
Otok Alcatraz je ime dobio još 1775. godine, kada je španjolski istraživač Juan Manuel de Ayala uplovio u zaljev i nazvao ga “La Isla de los Alcatraces”, što se prevodi kao Otok pelikana. Neki istoričari, međutim, tvrde da je to ime izvorno pripadalo drugom otoku – današnjoj Yerba Bueni – i da je Alcatraz naziv dobio tek kasnije od nepoznatog kartografa.
Strateški značaj otoka prepoznala je američka vojska sredinom 19. stoljeća, u jeku zlatne groznice. Godine 1853. započela je gradnja vojne utvrde i svjetionika – prvog na pacifičkoj obali SAD-a. Zahvaljujući svom izoliranom položaju i hladnim, opasnim vodama, Alcatraz je brzo postao idealna lokacija za vojni zatvor. Prvi ratni zarobljenici stigli su 1861. godine, a službeno je proglašen vojnim zatvorom 1868.
Od vojnog ka civilnom zatvoru
Do 1920-ih, Alcatraz se razvio u kompleks s naprednim sigurnosnim sisetemom i detaljno organiziranim režimom. Sredinom 20. stoljeća, pretvoren je u federalni zatvor s maksimalnim osiguranjem, gdje su slani najproblematičniji zatvorenici iz drugih ustanova.
Zatvorenici su živjeli pod strogim pravilima. Najniži razredi zatvorenika nisu smjeli govoriti, kontaktirati s vanjskim svijetom, pa čak ni gledati druge zatvorenike. Kazne za nepoštivanje pravila uključivale su boravak u samicama, prisilni rad i nošenje metalnih kugli.
Kompleks je uključivao sve potrebne sadržaje: kuhinju, knjižnicu, bolnicu, dvorište, prostore za osoblje i četiri glavna bloka ćelija – A, B, C i D. Standardna ćelija bila je veličine 2,7 x 1,5 metra, s osnovnim sadržajem: ležajem, umivaonikom i wc školjkom. U D bloku su bile samice – ćelije potpune izolacije.
Legendarni pokušaji bijega
Alcatraz je postao sinonim za zatvor iz kojeg je bijeg gotovo nemoguć. Ipak, zabilježeno je 14 pokušaja u kojima je učestvovalo 36 zatvorenika. Najpoznatiji među njima dogodio se 11. juna 1962., kada su Frank Lee Morris te braća John i Clarence Anglin uspjeli pobjeći iz svojih ćelija, koristeći improvizirane alate i lutke s pravom kosom kako bi zavarali stražare. Njihov bijeg inspirirao je kultni film Bijeg iz Alcatraza s Clintom Eastwoodom. Iako su nestali bez traga, nikada nije potvrđeno da su se utopili – njihova sudbina i dalje ostaje misterij.
Emisija Razbijači mitova 2003. godine pokazala je da je bijeg bio tehnički moguć, što dodatno pojačava mitologiju ovog zatvora.
Zatvaranje i transformacija
Alcatraz je službeno zatvoren 1963. godine, ponajviše zbog visokih troškova održavanja – gotovo tri puta većih od prosječnog zatvora, jer je svaki resurs morao biti dostavljen brodom. Iako je tada prestao s radom, zatvor je ostao u javnosti kroz knjige, filmove i turizam. Danas je dio Nacionalnog parka Golden Gate i jedno je od najposjećenijih turističkih mjesta u Kaliforniji.
Zanimljivo je da su zatvorenici u slobodno vrijeme uređivali vrtove na otoku, sadeći cvijeće i grmlje kako bi ublažili vojni izgled kompleksa i učinili ga podnošljivijim pogledom iz San Francisca.
Političke reakcije na Trumpovu odluku
Trumpova najava o ponovnom otvaranju Alcatraza podijelila je javnost. Bivša predsjednica Zastupničkog doma i demokratska zastupnica iz Kalifornije, Nancy Pelosi, ideju je nazvala “neozbiljnom”.
“Alcatraz je zatvoren prije više od 60 godina. Danas je to nacionalni park, ne turistička kaznionica”, poručila je preko platforme X.
I dok Trumpova administracija kreće u “ozbiljne analize” o mogućoj obnovi kompleksa, istoričari i pravni stručnjaci upozoravaju na logističke, financijske i etičke izazove koje bi ovakav projekt nosio.