Udruženje “Majke enklave Srebrenica i Žepa” oglasilo se nakon što je Viši sud u Beogradu 1. jula oslobodio Milenka Živanovića, bivšeg komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske, optužbi za ratne zločine počinjene nad civilima u Srebrenici u julu 1995. godine. Presudu smatraju duboko nepravednom i politički motivisanom, navodeći da je riječ o još jednom pokušaju Srbije da negira zločine i vrijeđa žrtve.
„Brzo i efikasno, u roku od četiri godine, što je rekord za pravosuđe Srbije – optužnica podignuta i presuda izrečena. Očekivano: oslobaajuća. Dok se drugi predmeti razvlače godinama, predmet Milenka Živanovića ekspresno dolazi do kraja. Jasna poruka žrtvama – pravde nema“, poručile su iz Udruženja.
U saopćenju navode da Srbija još jednom demonstrira ignorisanje međunarodnih standarda, uprkos, kako kažu, “enormnim dokazima”, uključujući i one koji su ustupljeni iz Haškog tribunala. Oslobađajuću presudu ocjenjuju kao nastavak politike koja je stajala iza genocida u Srebrenici, dodajući da pravda i dalje ostaje nedostižna za preživjele i porodice žrtava.
Iz Udruženja su izrazile nadu da će pravosudne institucije Bosne i Hercegovine ustrajati u vlastitom procesu protiv Živanovića, ističući da se optužnica Tužilaštva BiH pravno razlikuje od one koju je vodilo Tužilaštvo Srbije.
Podsjećamo, Tužilaštvo u Srbiji teretilo je Milenka Živanovića da je kao komandant Drinskog korpusa Vojske RS u martu 1995. naredio vojne aktivnosti s ciljem stvaranja nesigurnosti i nepodnošljivih uslova za život stanovništva Srebrenice i Žepe, te da je 12. jula iste godine naredio obezbjeđenje autobusa za evakuaciju civila, uz traženje goriva za 50 autobusa od Glavnog štaba VRS.
Sud u Beogradu zaključio je da Živanovićeve naredbe nisu imale za cilj prisilno preseljenje bošnjačkog stanovništva, već su se odnosile na “vojne operacije protiv neprijateljskih jedinica”. On se tokom suđenja branio sa slobode, a obrazloženje presude još uvijek traje.
Živanović je prvostepenom presudom oslobođen svih optužbi, dok je Tužilaštvo tražilo minimalnu kaznu zatvora od pet godina. Presudu je pratila i reporterka Radija Slobodna Evropa.