Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je zaključak kojim se porodiljama daje pravo da tokom cijelog poroda imaju pratnju po vlastitom izboru.
Inicijativa je potekla od organizacije “Glas žene” iz Bihaća, uz podršku Komisije za jednakopravnost spolova, s ciljem zaštite osnovnih ljudskih prava žena u porodilištima i sprečavanja akušerskog nasilja.
Predstavnica Komisije Aida Obuća istakla je da trenutno ovo pravo zavisi od pojedinačnih odluka porodilišta, što otvara prostor za diskriminaciju i različit tretman porodilja. Prisustvo osobe od povjerenja, kako je navela, doprinosi sigurnosti, smanjuje stres i rizik od intervencija tokom poroda, a istovremeno jača transparentnost i odgovornost zdravstvenog osoblja.
Također je usvojen zaključak prema kojem Vlada FBiH i Federalno ministarstvo zdravstva u roku od 90 dana trebaju analizirati postojeći pravni okvir i predložiti mjere koje će omogućiti ženama bezbolne porode.
Organizacija “Glas žene” pozdravila usvajanje inicijative
Organizacija “Glas žene” iz Bihaća pozdravila je odluku Doma naroda Parlamenta Federacije BiH kojom se podržava inicijativa da porodilje u svim javnim porodilištima imaju pravo na pratnju tokom cijelog trajanja poroda.
Zaključkom je zatraženo od Vlade FBiH i nadležnog ministarstva da u roku od 90 dana analiziraju zakonski okvir i stanje u porodilištima te predlože propise koji bi ovo pravo učinili obaveznim standardom.
Inicijativa, koju su pokrenuli “Glas žene” i zastupnica Ilda Alibegović, nastavak je višegodišnje borbe koja je počela nakon smrti porodilje Azre Bećirspahić i njene bebe 2022. godine. Tada je organizacija organizovala proteste i najavila borbu za sistemsku promjenu.
Iz “Glasa žene” zahvalili su delegatima što su prepoznali važnost inicijative, te najavili dalji rad na njenoj implementaciji u saradnji s institucijama i medicinskom zajednicom.